Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil letos v pořadí třetí velkou pokutu za kartel stavebních firem. Za koordinaci nabídek ve výběrových řízeních na jihu Čech mají čtyři společnosti zaplatit téměř 40 milionů korun. Největší pokutu dostala firma Swietelsky stavební, která má zaplatit téměř 37 milionů korun. Ve čtvrtek to řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

Skanska a Eurovia budou muset zaplatit půlmiliardové pokuty do srpna, soud odmítl jejich odklad - čtěte ZDE

Rozhodnutí je pravomocné, firmy se ke kartelu přiznaly a s úřadem spolupracovaly. "Vzhledem k využití procedury narovnání byly účastníkům řízení sníženy sankce o 20 procent," uvedl Rafaj. V kartelu byly dále menší firmy Daich, Vialit Soběslav a Chališ.

Firmy v letech 2007 až 2009 a také v roce 2013 koordinovaly svou účast a nabídky do výběrových řízení na celkem sedm veřejných zakázek v Jihočeském kraji. Šlo například o opravy místních komunikací po stavbě kanalizace v obci Kostelní Radouň, zlepšení dopravní obslužnosti a vzhledu obce Libějice nebo podobnou zakázku pro obec Třebětice. Zakázaných dohod se vždy účastnily dvě či tři firmy, a to v různých kombinacích.

Z celkové pokuty má podstatou část zaplatit Swietelsky stavební, a to 36,7 milionu korun. Na Firmu Daich připadá sankce 1,8 milionu korun, na Vialit Soběslav 802 tisíc korun a na společnost Chališ 629 tisíc korun.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Správní řízení je posledním výsledkem z rozsáhlého vyšetřování kartelových dohod ve stavebnictví, jehož další části již ÚOHS potrestal pravomocnou pokutou 1,66 miliardy korun a dosud nepravomocnou sankcí téměř 280 milionů korun," uvedl Rafaj. Velký kartelový případ s pokutami necelé dvě miliardy korun je u Krajského soudu v Brně. Mezi pokutovanými společnostmi je například Strabag nebo Eurovia.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru