Průměrná mzda v prvním čtvrtletí stoupla v průměru o více než čtyři procenta na více než 26 300 korun. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by měl být tak zhruba o 3,7 procenta.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za 1. čtvrtletí v pondělí 6. června.

"Příznivý vývoj české ekonomiky a nízká nezaměstnanost kladně ovlivňují růst reálných mezd, který je také podpořen nízkou inflací," uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Růst mezd v prvním čtvrtletí je přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera ovlivněn také dalším zvýšením minimální mzdy na 9900 korun. "Růst mezd v nepodnikatelské sféře pak pozitivně ovlivnil i růst platů ústavních činitelů," uvedl.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že mzdy tak rostou již šesté čtvrtletí v řadě.

"Za růstem stojí jak poptávka po kvalifikovaných pracovních silách související s růstem ekonomiky, tak skokový růst minimální mzdy," uvedl.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že jím očekávaný reálný růst mezd o 3,4 procenta byl vyšší naposledy v prvním čtvrtletí 2007, tedy před propuknutím světové finanční krize. "Solidnímu růstu mezd nahrává v prvé řadě hospodářský růst spojený se setrvalým poklesem míry nezaměstnanosti. Firmy v mnoha oborech jsou už nyní nuceny se o vhodné zaměstnance "přetahovat", což podporuje tlak na mzdový růst," uvedl.

Loni v prvním čtvrtletí průměrná stoupla o 2,2 procenta na 25 306 korun. Reálně pak výdělky vzrostly o 2,1 procenta.

Průměrný růst mezd letos zrychlí, přes pět procent ale nepůjde

Podle obchodního ředitele personální agentury Grafton Recruitment Martina Ježka bude průměrný růst mezd letos proti loňsku dále zrychlovat, pravděpodobně ale nepřekročí pět procent. Zaměstnavatelé podle něj přistupují k plošnému zvyšování mezd, jímž se brání odlivu kvalitních stabilních zaměstnanců. Loni mzdy v průměru vzrostly o 3,4 procenta.

Rok 2015 se podle něj nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou práce ze strany uchazečů.

Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří, uvedl.

Největší nedostatek zaměstnanců hlásí průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v personalistice a v podnikových službách. Největší regionální rozdíly ve mzdách lze nalézt rovněž v IT a dále ve finančním sektoru. Velké rozdíly jsou patrné i v hodnocení pracovníků bez znalosti cizích jazyků a těch, kteří je ovládají, a to napříč všemi sledovanými oblastmi trhu.

"Zaměstnavatelé přehodnocují požadavky na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí, a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností," uvedl Ježek. Výrobní společnosti anebo firmy z oboru podnikových služeb se podle něj začínají aktivně zajímat také o nábor zaměstnanců ze zahraničí.