Michael Dell spolu s investiční skupinou Silver Lake Partners podhodnotil v roce 2013 při odkupu akcií společnosti Dell jejich cenu o zhruba 22 procent. Zakladatel a hlavní představitel americké počítačové firmy tehdy odkoupil podíl za 24,9 miliardy dolarů (zhruba 603 miliard korun). Menší akcionáři, kteří proti obchodu protestovali, se teď možná dočkají odškodného v řádu desítek milionů dolarů. Rozhodl o tom v úterý soud ve státě Delaware.

Soudní rozhodnutí, které se týká přibližně 5,5 milionu akcií Dellu, je vítězstvím pro specializované hedgeové fondy, které se dlouhodobě snažily získat z prodeje více peněz a požadovaly spravedlivé ocenění.

Za žalobou stojí především investor Carl Icahn, který pobízel ostatní akcionáře k zamítnutí obchodu a hlásil se o výrazně lepší cenové podmínky. Původně požadoval posouzení pro 40 milionů akcií, nakonec byl však tento objem snížen z procedurálních důvodů.

Americký soud rozhodl, že spravedlivá cena byla 17,62 dolaru za akcii, a nikoliv 13,75. S úroky pak investoři získají za každou akcii 20,84 dolaru. Dodatečné náklady pro kupce jsou tedy zhruba 36 milionů dolarů.

Proti rozhodnutí soudu se lze odvolat, Michael Dell se k němu odmítl vyjádřit. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru