Nizozemská maloobchodní společnost Ahold v prvním čtvrtletí hospodařila s očištěným provozním ziskem 449 milionů eur (12,1 miliardy korun), což je meziroční nárůst o 15 procent. V České republice, kde firma provozuje obchody Albert, se zisk ztrojnásobil a činil šest milionů eur (162,1 milionu korun) proti dvěma milionům eur před rokem, uvedla ve středu firma.

Čtvrtletní zisk Aholdu navíc překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 430 milionů eur. Celkové tržby se zvýšily o čtyři procenta na 11,8 miliardy eur (318,9 miliardy korun), v České republice jejich nárůst činil 2,5 procenta na 528 milionů eur (14,3 miliardy korun).

Ahold se loni dohodl na spojení s belgickým konkurentem Delhaize. Sloučená skupina s názvem Ahold Delhaize bude čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě. Ahold ve středu potvrdil, že spojení by mělo být dokončeno v polovině letošního roku.

Tržby českých prodejen Albert v prvním kvartále při konstantních devizových kurzech vzrostly o 0,4 procenta na 528 milionů eur (14,3 miliardy korun). "Na tomto výsledku se odrazil požadovaný odprodej pěti prodejen v třetím čtvrtletí roku 2015 v důsledku akvizice sítě SPAR," uvedl mluvčí firmy Jiří Mareček. Prodej obchodů nařídil Aholdu po převzetí společnosti Interspar antimonopolní úřad.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Základní marže v České republice se zlepšila na 1,1 procenta, a to i přesto, že je ovlivněna spoustou akčních nabídek našich konkurentů z maloobchodního prostředí," dodal Mareček.

Ahold vstoupil na český trh v roce 1990. V současné době podle svých internetových stránek v České republice zaměstnává více než 17 500 lidí. Společnost Delhaize v minulosti na českém trhu provozovala supermarkety Delvita, v roce 2007 je ale prodala německé maloobchodní skupině REWE Group.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru