Turistické výdaje ve světě loni vzrostly o čtyři procenta na 1,4 bilionu dolarů (34 bilionů korun). Jejich růst tak čtvrtý rok po sobě překonal tempo růstu globálního obchodu, sdělila v úterý Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO). Nejoblíbenějšími cíli turistů byly Spojené státy, Čína, Francie a Španělsko, uvedla BBC.

V dubnu přijelo do Turecka o třetinu méně turistů. Ceny některých hotelů klesly až o třetinu - čtěte ZDE

Obrat globálního obchodu loni stoupl o 2,8 procenta. "Cestovní ruch je dnes stále významnější kategorií mezinárodního obchodu ve službách," sdělil ke zprávě generální tajemník UNWTO Tálíb Rifáí. Loni se podíl výdajů na turistiku na světovém vývozu zvýšil na sedm procent z šesti procent v roce 2014.

Růst turistických výdajů loni zmírnil pokles hodnoty exportu v důsledku propadu cen surovin. "Turistika je pro mnoho rozvíjejících se ekonomik i pro několik vyspělých zemí stále podstatnější složkou diverzifikace exportu," uvedl Rifáí.

Největším dodavatelem turistů byly loni opět Spojené státy s Čínou a krok s nimi drží Británie. Počet turistů z Číny ve světě roste každoročně od roku 2004 a jejich výdaje loni vzrostly o 25 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru