Ruská společnost Rosatom na moskevském fóru Atomexpo 2016 podepsala nové dohody s českými podniky, které se týkají mimo jiné jaderných elektráren Dukovany a Mochovce. Informovala o tom v úterý v tiskové zprávě agentura Essential Communication.

Česká společnost Sigma Group například uzavřela s firmou Rusatom Servis, která je divizí Rosatomu, dohodu o dodání součástek pro hlavní cirkulační čerpadlo pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Společnost Škoda JS pak podepsala s Rusatom Servisem memorandum o vzájemném porozumění.

"V rámci stávajícího memoranda obě strany hodlají spolupracovat na projektu dostavby třetího a čtvrtého energetického bloku Jaderné elektrárny Mochovce, včetně poskytování technické podpory ze strany Rusatom Servisu v oblasti montáže zařízení primárního okruhu a také při plnění prací zaměřených na zahájení činnosti, instalace a uvedení do provozu energetických bloků číslo 3 a 4 na Jaderné elektrárně Mochovce," uvedla Škoda JS ve své úterní tiskové zprávě.

Skupina Sigma Group vyrábí čerpadla pro energetiku, vodní hospodářství, zemědělství, chemii, hutě a doly. Na zahraničních trzích dlouhodobě spolupracuje právě s ruskou společností Rosatom, jež se ucházela o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Sigma Group měla v případě vítězství Rosatomu dodat pro JE Temelín čerpadla. Tendr byl ale nakonec zrušen. Hlavním tuzemským odběratelem Sigmy Group je ČEZ. Důležitými zákazníky v Česku jsou také společnosti Elektrárny Opatovice, Dalkia ČR, Teplárny Brno, OKD či Sokolovská uhelná.

 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, s 1100 lidmi loni utržila 3,51 miliardy korun, což znamenalo devatenáctiprocentní meziroční nárůst. Hrubý zisk podniku vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů korun. Podnik se z téměř 50 procent orientuje na investiční inženýring, tedy na výstavbu a modernizaci jaderných zařízení, třetinu tvoří výroba zařízení pro jaderné elektrárny a zbytek jejich servis.

Od roku 2004 je společnost součástí silné ruské skupiny OMZ z oblasti těžkého strojírenství, která se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a na výrobu speciálních ocelí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru