Spotřebitelské ceny v eurozóně se v květnu meziročně snížily o 0,1 procenta. Ve srovnání s dubnovým poklesem o 0,2 procenta se ale tempo zvolnilo. V prvním rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Největší vliv na pokles cen měly opět energie, jejichž ceny ve srovnání s loňským květnem klesly o 8,1 procenta. Proti dubnovému propadu o 8,7 procenta ale tempo jejich poklesu zpomalilo.

Ceny ve všech ostatních kategoriích v květnu stouply. Největší meziroční nárůst Eurostat předpokládá v kategorii služeb, kde počítá se zvýšením o jedno procento.

Eurozóna spadla do deflace už loni v září a znovu letos v dubnu.

Evropská centrální banka (ECB) se v březnu rozhodla podpořit růst cen i ekonomiky v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

* Údaje za květen 2016 jsou odhad.
Zdroj: Eurostat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru