Příznivá situace na tuzemském trhu práce pokračuje. Zaměstnanost je stále nejvyšší od vzniku České republiky v roce 1993 a příjem ze zaměstnání nebo podnikání mělo v dubnu více než pět milionů lidí. Vyplývá to údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Počet zaměstnaných osob v dubnu dosáhl 5,011 milionu, a popáté za sebou tak překonal měsíční rekord.

Míra zaměstnanosti osob od 15 do 64 let dosáhla 71,8 procenta. Ve srovnání s dubnem 2015 se zvýšila o 1,6 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 79,4 procenta, míra zaměstnanosti žen 64 procent - v obou případech šlo rovněž o nejvyšší čísla od vzniku samostatné České republiky.

Nejvyšší míru zaměstnanosti mají Češi mezi 30 a 49 lety, kde se dostala na 87 procent. Ve skupině osob od 50 do 64 let mělo práci 68,5 procenta lidí. Míra zaměstnanosti mladých činila 47,7 procenta. Za zaměstnané přitom statistici považují všechny, kteří během sledované doby pracovali alespoň hodinu za finanční odměnu, bez ohledu na to, jestli šlo o pracovní poměr, podnikání nebo dočasnou práci.

Impulz pro růst mezd 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČSÚ zároveň zveřejnil i obecnou míru nezaměstnanosti ve skupině osob od 15 do 65 let, tedy podíl nezaměstnaných k pracovní síle. V dubnu bylo bez práce 4,2 procenta lidí. Nižší míru nezaměstnanosti mají muži - 3,6 procenta, u žen činila 4,9 procenta.

"Míra nezaměstnanosti mužů je už delší dobu na nejnižší úrovni v rámci EU, nyní i u žen poklesla pod pět procent. V mnoha oblastech tak přichází kritický nedostatek volné pracovní síly," upozorňuje ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

To je obrovským podpůrným argumentem pro zaměstnance v jejich vyjednávací pozici ohledně výše mezd. Je tak velmi pravděpodobné, že i letos vzroste průměrná mzda, což by mělo podpořit i inflaci,“ shrnuje úterní výsledky analytik společnosti Cyrrus František Kronus.

V celé Evropské unii klesla míra nezaměstnanosti v dubnu na 8,7 procenta, což je nejnižší hodnota od dubna 2009. Podle jednotné metodiky Eurostatu má nejnižší nezaměstnanost právě Česká republika, na druhém místě "evropského žebříčku" je Německo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru