Inflace v Německu v květnu vystoupala ze záporného pásma. Spotřebitelské ceny zůstaly v meziročním srovnání beze změny po dubnovém poklesu o 0,3 procenta. Plyne to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které v pondělí zveřejnil německý statistický úřad.

Nové údaje naznačují, že i přes solidní ekonomický růst, rekordně vysokou zaměstnanost a rostoucí reálné mzdy ceny v největší evropské ekonomice stále takřka nerostou. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali, že harmonizovaná inflace tento měsíc zmírní pokles na 0,1 procenta.

V úterý zveřejní úřad Eurostat předběžné údaje o květnové inflaci v eurozóně. Ekonomové podle ankety Reuters čekají zmírnění poklesu cen na 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v dubnu.

ECB se již déle než rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru. Cílem ECB je mít inflaci v eurozóně těsně pod dvěma procenty, v letošním roce ale banka dosažení tohoto cíle nečeká a doufá, že se alespoň obnoví růst.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru