Spojené státy se staly po Evropské unii druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem pro český export a poprvé v této dekádě tak překonaly Rusko. Tuzemské firmy do USA loni podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyvezly zboží za 92,2 miliardy korun, což oproti roku 2014 představuje nárůst o 11 procent. Srovnatelně české firmy vyváží například do Španělska nebo Belgie. Do Ruska loni z Česka zamířilo zboží za 78,25 miliardy korun, meziročně o 30 procent méně.

Důvodem střídání na pozici druhého nejvýznamnějšího odbytiště pro český export je nejen zhoršená ekonomická situace v Rusku související s propadem cen ropy, ale také rychlý růst vývozu českých firem do USA v posledních třech letech. Více se za oceán vyváží hlavně pneumatiky, léky a mikroskopy. Na obchodu se státy mimo EU se USA podílejí 14,2 procenta.

V roce 2015 tvořily Spojené státy 2,4 procenta z celkového objemu českého exportu. "Hodnota vývozu zboží do USA se od roku 2013 stále zvyšuje. Podle předběžných výsledků se vývoz za posledních deset let zvýšil téměř dvojnásobně. Vloni byl o 42,5 miliardy korun vyšší ve srovnání s rokem 2005," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Od roku 2011 Česko do USA více zboží vyváží než dováží.

Naposledy byl vývoz do USA významnější než export do Ruska v roce 2006. Tehdy za oceán putovalo zboží a služby za téměř 50 miliard korun, zatímco hodnota ruského dovozu činila necelých 43 miliard. V následujících letech pak export do Ruska těžícího z drahé ropy významně rostl. 

K nejčastěji vyváženému zboží do USA vloni patřily díly motorů, turbín a motorových vozidel či čerpadla. "V posledních letech se výrazně zvýšil i vývoz léků. V roce 2015 vzrostl na 3,5 miliardy korun, přitom v roce 2005 se do USA vyvezly léky za 133 milionů korun," dodal ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.

Export pneumatik pro osobní auta loni překročil 4,6 miliardy korun, což je o 175 procent více než před deseti lety. V rámci přístrojů zaujímají významné místo například mikroskopy. Podíl polotovarů a materiálů na vývozu poklesl.
Dovoz amerického zboží do Česka vloni dosáhl podle předběžných údajů hodnoty 81,9 miliardy korun. Průběžně roste od roku 2011 a dnes tvoří 2,4 procenta celkové hodnoty dovozu. Spojené státy tak zaujímají dvanácté místo v pořadí zemí dle objemu importu do ČR. Nejvíce se z USA dovážejí stroje a dopravní prostředky.

Dalšímu růstu vzájemného obchodu mezi USA a Českem by mohlo pomoci Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Jde o plán na vytvoření největší zóny volného obchodu na světě, která má zahrnovat Spojené státy a Evropskou unii. Její součástí bude snížení cel, harmonizace standardů a odstranění dalších překážek obchodu.
Z nezávislé studie, kterou pro česká ministerstva zahraničí a průmyslu vypracovala Vysoká škola ekonomická, Asociace pro mezinárodní otázky a CERGE-EI vyplývá, že Česko na TTIP nemůže prodělat.

Nejoptimističtější scénář počítá s tím, že obchodní dohoda mezi EU a Spojenými státy přispěje k dlouhodobému zvýšení českého HDP o jedno procento. Podle ostatních scénářů česká ekonomika díky TTIP získá několik desetin procenta HDP navíc.

Kdy ale ke schválení TTIP dojde, není jasné. O volném obchodu mezi USA a Evropou se v různých podobách jedná už desítky let. Americký prezident Obama chce stihnout dohodu dokončit ještě před tím, než ho v Bílém domě vystřídá Hillary Clintonová nebo Donald Trump. I kdyby se mu to ovšem podařilo, ratifikace TTIP přijde na řadu po skončení Obamova mandátu. Schvalování dohody národními parlamenty se určitě neobejde bez protestů.

Už loni proti TTIP protestovaly desetitisíce lidí v mnoha evropských zemích včetně Česka. Kritici transatlantické zóny volného obchodu se obávají zejména toho, že Evropa bude muset po jejím přijetí snížit své standardy v oblasti ochrany spotřebitele a životního prostředí nebo omezit své sociální systémy.

Zdroj: ČSÚ