Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. Výsledek páteční zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA byl však lepší než první dubnový odhad, který ukazoval zpomalení na 0,5 procenta. V předešlém kvartálu rostla největší světová ekonomika o 1,4 procenta.

K lepšímu výkonu přispěl nižší obchodní deficit spolu se zlepšením firemních zisků. Ekonomiku však celkově srážel silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka, což podkopalo vývoz a průmyslový sektor. Nadále ji oslabuje také propad investic v energetickém sektoru, který je reakcí na dvouletý pokles světových cen ropy.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že zpřesněná zpráva ukáže růst hrubého domácího produktu (HDP) v tempu 0,9 procenta. Americká ekonomika vykazuje v posledních letech za první čtvrtletí mnohem pomalejší tempa růstu než ve zbytku roku. Podle ekonomů za to mohou modely vládních statistiků, které nedostatečně zohledňují sezonní faktory. Statistický odbor ministerstva se tento problém snaží od loňska řešit.

V posledních týdnech se objevují známky oživení a zrychleného růstu v maloobchodu, vývozu, průmyslové výrobě a na realitním trhu. Federální rezervní banka (Fed) v Atlantě odhaduje, že ve druhém čtvrtletí růst HDP zrychlí na 2,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru