Francouzští vyšetřovatelé prohledali 18. května francouzskou centrálu amerického řetězce rychlého stravování McDonald's. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly informované zdroje. Podle nich francouzské úřady společnost vyšetřují kvůli daním.

Časopis L'Expansion minulý měsíc informoval, že úřady zaslaly francouzské pobočce McDonald's účet na nezaplacené daně ze zisku v částce 300 milionů eur (8,1 miliardy korun). Úřady podle této zprávy tvrdí, že firma krátí daně tím, že své zisky z Francie přesouvá do Lucemburska a Švýcarska.

McDonald's zprávu o razii odmítl komentovat. Poukázal na svá předešlá vyjádření, v nichž poukazoval na to, že je jedním z největších daňových poplatníků ve Francii. Vyjádření odmítlo i francouzské ministerstvo financí.

Francouzská policie v úterý v rámci vyšetřování daňových machinací a praní špinavých peněz provedla razii v pařížských kancelářích americké internetové společnosti Google. Vyšetřování má prověřit, zda Google ve Francii plní své daňové povinnosti.

Google a jiné americké firmy mají kvůli daním potíže i v dalších evropských zemích. Francie, Británie i další státy si už delší dobu stěžují na daňové praktiky zejména velkých internetových firem, které přesouvají zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.

Související