Velcí investoři, kteří na začátku května na pražské burze nakoupili akcie Moneta Money Bank, se při sčítání zisků dostávají až ke stamilionovým částkám. Po necelých třech týdnech obchodování cena akcie vzrostla o více než 11 procent na 75,7 koruny, z čehož největší profit americká investiční banka JPMorgan.

Ta podle regulatorních informací České národní banky získala v bývalé GE Money Bank podíl 12,8 procenta a stala se tak jejím druhým největším akcionářem. JPMorgan původně v Monetě koupila 6,35 procenta akcií, záhy ale uplatnila část opce, která ji zajistila navýšení podílu ve firmě na dvojnásobek. Pokud by americká investiční banka uplatnila i zbytek opce, naroste její podíl v Monetě na 14 procent. Už nyní se ale investice JPMorgan zhodnotila o půl miliardy korun.

Nejvíce akcií Monety drží stále její původní vlastník - americká korporace General Electric. Její rozhodnutí prodat veškerá finanční aktiva však stále platí. GE se tak zbaví i zbývajícího podílu v Monetě. Nestane se tak ovšem dříve než po 180 dnech od vstupu banky na pražskou burzu. GE se totiž zavázala, že v tomto období si 42,5 procenta cenných papírů Monety ponechá.

Třetím největším akcionářem se v bance řízené Tomášem Spurným po jejím vstupu na burzu stal investiční fond H21 Macro. Podíl fondu založeného členem představenstva švýcarské skupiny UBS Rainerem-Marcem Freyem činí 5,48 procenta. Také dalšími velkými akcionáři jsou velké zahraniční investiční fondy. Tříprocentní podíl, který je hranicí pro nahlášení vlastníka České národní bance, překročil ještě britský investiční fond Artemis (5,09 procenta) a americká skupina Capital Group (3,95 procenta).

Objem akcií vlastněný českými fondy není znám, protože žádný z nich tříprocentní hranici nepřekročil. Podle Jiřího Švarce, řídícího partnera pro střední a východní Evropu v investiční bance JPMorgan, jehož tým se na transakci podílel v roli globálního poradce a upisovatele pro prodávající skupinu GE, byl zájem z Česka obrovský. Čeští investoři přesto ve velkém objemu transakce představovali jen malou část v jednotkách procent.

Malou část akcií drží také manažeři Monety. Generální ředitel banky Tomáš Spurný získal po vstupu firmy na burzu přibližně patnáct tisícin procenta akcií v celkové hodnotě přesahující pět milionů korun. Za necelé tři týdny se jeho cenné papíry zhodnotily téměř o 600 tisíc korun. Kromě Spurného získal akcie za více než čtyři miliony korun také předseda dozorčí rady Monety Christopher Michael Chambers.

Akcie Monety se od prvního dne na pražské burze zařadila mezi nejobchodovanější tituly (spodní graf). Investoři zaznamenávají zisky prakticky od prvního dne

Akcie Monety se od prvního dne na pražské burze zařadily mezi nejobchodovanější tituly. Investoři zaznamenávají zisky prakticky od prvního dne.

Zdroj grafu: Reuters