Šéf fotbalové asociace a současně majitel FK Jablonec Miroslav Pelta se stahuje ze svého klubu. Jeho nástupcem v čele klubu se stane Nizozemec Adrian Kruf, ředitel loterijní společnosti Tipgames. Kruf se podle Pelty zároveň stane jedním z vlastníků klubu. O detailech vlastnické struktury nyní Pelta jedná, sám šéf Fotbalové asociace by si v Jablonci měl nechat minoritní podíl.

"Novým prezidentem a předsedou představenstva bude Adrian Kruf, který je v současné chvíli vlastníkem anebo ředitelem společností nejen v loterijním byznysu," řekl v rozhovoru pro HN Pelta.

Ten už před několika dny avizoval, že klub prodá. Nový generální ředitel, Nizozemec žijící v Česku, by se měl zároveň stát s jedním z vlastníků. "Jednáme o akcionářské struktuře s Krufem a ještě se dvěma třemi lidmi. Ti mi vykrystalizovali v hlavě za dobu, co fotbal v Jablonci dělám, kdo mi nejvíc pomáhá, aby se to nějakým způsobem rozmělnilo. Ale vidím to tak, že by byl jedním z hlavních akcionářů," potvrdil Pelta. Před zahájením dalšího ročníku ligy chce proto v Jablonci svolat valnou hromadu, která změny schválí.

Klub nekupuje firma, je to soukromá aktivita ředitele

Kruf potvrdil, že s Peltou o ovládnutí jabloneckého klubu jednal. "Dohodl jsme se, že majoritní podíl budu mít já nebo některá z mých firem. Nebude to ale v žádném případě přes Tipgames, je to moje soukromá aktivita. Tipagames bude nadále figurovat jako sponzor.  Veškeré detaily budeme dolaďovat v příštích týdnech," řekl Kruf, který je v současnosti v USA. Kruf chce, aby se fotbalový Jablonec dál rozvíjel a měl co nejlepší výsledky v lize. "Toto je samozřejmé, chci, aby budoucnost fotbalu v Jablonci byla co nejlepší," uvedl Kruf.

Nový šéf FK Jablonec dodnes na trávník sám nastupuje. "Dodnes občas hrávám za jeden klub, když nemáme lidi, tak i nastupuji, ale už jsem na to starý," uvedl tento podnikatel, který přišel do České republiky v roce 1995 jako manažer jedné německé firmy. "Původně jsem přišel na dva, tři roky, ale tak moc se mi tady líbilo, že jsem zůstal a založil vlastní firmu," podotkl.

Pelta přiznává, že v klubu v nějaké funkci zůstane. Zřejmě si také ponechá minoritní podíl. "To je ještě potřeba si ujasnit. V každém případě bych chtěl odejít ze statutárních orgánů klubu," dodal. O tom, že by sedmý tým letošního ročníku Synot ligy opustil úplně, nepřemýšlel. "Jablonec je můj život a je to moje dítě. V žádném případě neuvažuju tak, že bych řekl: Tady zabouchávám dveře a už nepřijdu," prohlásil s tím, že je potřeba, aby v klubu zůstal někdo, kdo "v regionu má nějaké postavení a vliv".

Internet je všemocný

Kruf byl doposud spíš spjatý s jiným klubem – v Příbrami se podílel na řízení dorostenecké akademie, kterou mimochodem vede exministr školství Josef Dobeš. Pelta Nizozemce popisuje jako člověka, který miluje fotbal. Jako hráč to dotáhl do rezervy Werderu Brémy, nizozemské druhé ligy a amatérského národního týmu Nizozemska.

Kruf v Česku podniká několik let. Firma Tipgames, kterou řídí, vznikla před čtrnácti lety jako dceřiná společnost sázkové kanceláře Tipsport. Nyní má podle svých webových stránek po Česku zhruba šedesát sportbarů. V minulosti přitom podporovala zcela jiné sporty než fotbal – hokejbal a házenou.

"Pan Kruf má ale i další vlastní nemalé byznysové aktivity," upozorňuje jablonecký boss. "Tím, že se chystá nový loterijní zákon, že tu budou internetová kasina, tak i já s ním mám velké plány z hlediska rozvoje, abychom pro český fotbal, nejen pro Jablonec, vytvořili nové prostředky. Naskýtají se nové možnosti, protože internet je všemocný," naznačuje Pelta. O přesné podobě svých "velkých plánů" však mluvit nechce. Krufa se redakce pokoušela kontaktovat, ale je v zahraničí. A firma Tipgames vzkázala, že za ni může hovořit pouze on.

Pelta připouští, že jej ke změně v čele Jablonce přiměla i kritika od ministryně školství Kateřiny Valachové po skandálním závěru fotbalové ligy.

"Jakmile máme spojení vysokého funkcionáře a majitele klubu, tak ty pochybnosti mohou ať oprávněně, nebo neoprávněně vznikat vždycky," uvedla ministryně.

"Paní ministryně je právnička, připadalo jí to minimálně na hraně z hlediska práva a etiky. My jsme spolek a funguje to u nás trošku jinak. Odchod z Jablonce jsem zvažoval už dříve, teď je to aktuální a určitě to prospěje pro zklidnění celé té situace," přiznal Pelta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru