Mohutný sesuv půdy u saské obce Schmilka nedaleko českých hranic zablokoval v pondělí večer železniční spojení mezi Prahou a Drážďany. Nákladní vlak, který do sesuté zeminy narazil, částečně vykolejil, informovala v úterý agentura DPA. Nehoda se obešla bez zranění. S obnovením provozu na trati se počítá až v průběhu dne.

České dráhy i německý dopravce Deutsche Bahn měli problém sehnat náhradní autobusy, zhruba od 09:00 by ale měla začít náhradní autobusová doprava pro cestující mezi Děčínem a Drážďany fungovat, řekl mluvčí Českých drah Roman Juklík.

Svah zřejmě podmáčený vydatnými dešti se sesunul kolem osmi večer na železniční trať nedaleko obce Schmilka, která leží asi dva kilometry severně od Hřenska. Nedaleko obce vede podél Labe trať spojující českou a saskou metropoli. Půda ji zasypala v délce zhruba 150 metrů.

"Nákladní vlak v pondělí večer narazil do sutě a vykolejil v přední části lokomotivy," uvedl mluvčí německé spolkové policie v Pirně. Zranění podle něj nikdo neutrpěl. Na místo vyrazilo velké množství hasičů.

Železniční spojení mezi Prahou a Drážďany má být obnoveno během úterka, podle zpřesněných odhadů nejdříve v 15:00. Cestující budou moci využít náhradní dopravu, byť české ani německé dráhy zpočátku nemohly sehnat autobusy.

"Zhruba od 09:00 by měly začít jezdit náhradní autobusy, aspoň podle předběžných informací, které máme z Německa. Nám se zatím podařilo zajistit jeden autobus. Oslovili jsme od večera 50 autobusových dopravců, nikdo ale neměl kapacitu nám je poskytnout," uvedl mluvčí Českých drah.

Německé dráhy nyní musí mimo jiné zkontrolovat, zda sesuv nepoškodil koleje. "Přesná příčina sesuvu není ještě známa," dodal mluvčí Deutsche Bahn. Přes Sasko se stejně jako přes Česko v pondělí přehnaly bouřky doprovázené vydatnými dešti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru