Na téhle straně jsou jenom kopce, mávne rukou Karolína Pavelková a otočí se. "Ale tady koukám na skokanské můstky," usmívá se a prstem obkresluje místa, kde kdysi trénoval olympionik Jiří Raška. Mluvčí společnosti Continental, která vyrábí díly pro automobilový průmysl, se z kanceláře ve Frenštátu pod Radhoštěm dívá na Beskydy poslední dva roky každý den. Prý ji ten pohled stále neomrzel. Okolní příroda tehdy 27letou Pražačku přilákala na severní Moravu. Navíc tady našla práci. "Nejsem jediná, míří sem plno lidí," tvrdí o oblasti, která dlouhou dobu žila ve stínu moravskoslezské metropole.

Lašsko, region přibližně vymezený Frýdkem-Místkem, Kopřivnicí, Ostravou, Novým Jičínem či Frenštátem pod Radhoštěm, se za poslední roky změnilo. "Tato oblast se ocitá na vrcholu v objemu přílivu zahraničních investic na obyvatele," potvrzuje mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Zapíchněte dnes kružítko do centra Frýdku-Místku a obkružte dojezdovou vzdálenost přibližně dvaceti kilometrů. Dostanete kus země, kde se vedle sebe tlačí desítky firem. Mnohé z nich vyrostly ve svém oboru ve světovou špičku.

Svobodná zóna

Na předměstí Frýdku-Místku stojí nenápadná hala společnosti Vyncke. Nad vstupem do továrny je relativně malými písmeny napsáno "Vítejte ve svobodné zóně Vyncke". "Je to takový náš malý žert na adresu Evropské unie, která v některých případech znesnadňuje podnikání firem a životy lidí zbytečnými regulemi a předpisy," vysvětluje jednatel firmy Petr Salvet. Stojí v zasedací místnosti, jejíž polovina je prosklená. Díky tomu se dá tiše a z výšky pozorovat výroba unikátních kotlů, které dokážou proměnit v energii prakticky jakýkoliv spalitelný odpad dřevařského či potravinářského průmyslu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru