Jen zlomek českých podniků využívá k ochraně svých nápadů patenty. V oblasti ochrany průmyslového vlastnictví tak patří Česko mezi podprůměrné země podobně třeba jako Polsko nebo Slovensko. "Například v roce 2014 podali naši přihlašovatelé 189 mezinárodních přihlášek, srovnatelné Rakousko 1387 nebo Finsko 1815," říká Josef Dvornák, ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví.

Podle podnikatelských svazů je to tím, že tuzemské firmy toho o patentování stále moc nevědí a jejich manažeři si neumí spočítat příjmy z prodaných licencí. "Že se jedná o mnohdy fatální chybu v jejich podnikání, zjišťují až zpětně, mnohdy když už je pozdě," říká patentový zástupce Petr Novotný.

Dalším důvodem je i to, že podniky vnímají patentovou ochranu jako únik informací a nedůvěřují jí. Při udělení patentu totiž zveřejňuje firma své know-how světu, a tím může dát návod konkurenci. "Mnoho firem, zejména malých a středních podniků, rovněž není natolik kapitálově silných, aby mohly vstupovat do právních sporů a své know-how chránit, proto ani patenty nevyužívají," říká Pavel Bartoš z Hospodářské komory.

Užitný vzor místo patentu

K ochraně svého technického řešení mohou firmy využít buď patent, nebo užitný vzor. Častěji volí druhou variantu, protože je jednodušší, rychlejší a také levnější. Zatímco vynálezů přihlásili Češi loni 952, užitných vzorů bylo 1446. Přitom v sousedním Rakousku byl poměr opačný s více přihlášenými patenty.

Dostupnější ochrana užitným vzorem totiž přináší více rizik a to si zahraniční firmy uvědomují. Základním rozdílem je, že udělení patentu předchází úřední průzkum. Posuzuje se novost řešení, vynálezecká činnost a průmyslová využitelnost. Naopak u užitného vzoru se nic podobného nezjišťuje a úřad jej rovnou zaregistruje.

"Může tak dojít k tomu, že je udělena ochrana i na řešení, které není nové a jež si registraci své ochrany nezaslouží," vysvětluje patentový zástupce Novotný. Pokud by se vlastník vzoru dostal později do sporu třeba kvůli neoprávněné výrobě a porušování práv, může o vzor dokonce přijít, jestliže se ukáže, že při registraci nesplňoval požadavky novosti. A to je riziko pro smlouvy s obchodními partnery.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru