Česká elektrárenská společnost ČEZ uvažuje o předložení nabídky na převzetí polských teplárenských aktivit francouzské firmy EDF. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters člen představenstva ČEZ Ivo Hlaváč na ekonomickém kongresu v polských Katovicích.

EDF letos zahájila prodej svých polských aktivit, jejichž hodnota se odhaduje až na dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard korun). EDF má v Polsku pět tepláren, které mají na tamním trhu podíl 15 procent.

Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice. Jde o třetí obvinění za poslední dva roky - čtěte ZDE

V jihopolském Rybniku vlastní rovněž elektrárnu o výkonu 1,7 gigawattu, která se na dodávkách elektrické energie v Polsku podílí sedmi procenty. Hlaváč upozornil, že o elektrárnu v Rybniku se ČEZ nezajímá.

S prodejem elektrárny může mít EDF podle dřívějších informací agentury Reuters problémy, protože většina produkce elektřiny v Polsku je ztrátová. Místní producenti si stěžují na nedostatečnou státní podporu a volají po tom, aby dostávali zaplaceno nejen za dodávky, ale i za udržování rezervních kapacit.

Kompromis s větrnými farmami

Hlaváč zároveň podle polské agentury PAP doufá, že se podaří najít nějaký kompromis v případě návrhu zákona, který stanovuje podmínky budování větrných farem, hlavně vzdálenost elektráren od nejbližších obydlí. 

"Investovali jsme v zemi hodně peněz. Věřili jsme, že se jedná o stabilní zemi, a doufáme, že to tak zůstane," řekl Hlaváč.

Pokud by zákon prošel, bude ČEZ požadovat kompenzace, jelikož by musel své polské aktivity odepsat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru