Veřejný dluh Španělska překonal velikost ekonomiky. Španělská centrální banka ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dluh země stoupl na 1,09 bilionu eur (29,5 bilionu korun). To představuje 101 procent hrubého domácího produktu země v roce 2015, který činil 1,08 bilionu eur, napsala agentura AP.

Španělsko chce po Bruselu odklad o další rok, aby stihlo snížit deficit veřejných financí - čtěte ZDE

Na konci prosince činil poměr dluhu k HDP 99 procent. Cílem vlády je snížit v letošním roce tento podíl na 98,5 procenta.

Veřejný dluh Španělska trvale roste od počátku hospodářské krize v roce 2008. Španělsku se podařilo koncem roku 2013 vymanit z dvojité recese a ukončit pětileté období, ve kterém zaniklo 3,5 milionu pracovních míst.

Nyní patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Evropské unie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru