Americký Microsoft prodá za 350 milionů dolarů (asi 8,4 miliardy korun) firmě FIH Mobile, dceřiné společnosti Foxconnu, a finské firmě HMD global svou výrobu klasických tlačítkových telefonů. Součástí prodeje je i továrna Microsoft Mobile Vietnam, ve které pracuje zhruba 4500 lidí. Ve středu to oznámila americká společnost.

Společnost HMD získá v rámci transakce od Microsoftu právo na značku Nokia pro tlačítkové telefony. Zároveň bude ale HMD také licencovat značku pro chytré telefony od původní finské firmy Nokia.

Finové mají v plánu začít ve spolupráci s Foxconnem vyrábět telefony a tablety s operačním systémem Android.

Podle serveru Engadget firma HMD během tří let investuje 500 milionů dolarů do vývoje a propagace nových produktů. Peníze na to chce získat z výdělků kupované divize i od investorů. Zapojení společnosti Nokia by však mělo být jen velmi omezené.

HMD global povede Arto Nummela, který aktuálně pracuje v mobilní divizi Microsoftu a předtím působil v Nokii. Do managementu firmy se navíc přesune i Florian Seiche, další zaměstnanec Microsoftu původem z Nokie. 

Mobilní Windows pokračují

"Společnost Microsoft převede v rámci této dohody podstatnou část všech svých aktiv spojených s klasickými telefony, včetně značek, softwaru a služeb, sítě péče, smluvních zákazníků a klíčových dodavatelských dohod, v souladu s místními zákony," píše Microsoft v prohlášení.

Převod majetku by měl proběhnout ve druhé polovině letošního roku. Transakci však nejdříve musí schválit úřady.

Microsoft však bude dále vyvíjet mobilní verzi operačního systému Windows 10 a podporovat vlastní telefony Lumia a zařízení od partnerů jako Acer, Alcatel, HP, Trinity či VAIO.

Americký Microsoft převzal mobilní divizi Nokie v roce 2014. V rámci obchodu získal i licenci na využívání značky Nokia pro tlačítkové telefony na deset let. Chytré telefony se postupně přejmenovaly na Microsoft Lumia.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru