Americký Microsoft prodá za 350 milionů dolarů (asi 8,4 miliardy korun) firmě FIH Mobile, dceřiné společnosti Foxconnu, a finské firmě HMD global svou výrobu klasických tlačítkových telefonů. Součástí prodeje je i továrna Microsoft Mobile Vietnam, ve které pracuje zhruba 4500 lidí. Ve středu to oznámila americká společnost.

Společnost HMD získá v rámci transakce od Microsoftu právo na značku Nokia pro tlačítkové telefony. Zároveň bude ale HMD také licencovat značku pro chytré telefony od původní finské firmy Nokia.

Finové mají v plánu začít ve spolupráci s Foxconnem vyrábět telefony a tablety s operačním systémem Android.

Podle serveru Engadget firma HMD během tří let investuje 500 milionů dolarů do vývoje a propagace nových produktů. Peníze na to chce získat z výdělků kupované divize i od investorů. Zapojení společnosti Nokia by však mělo být jen velmi omezené.

HMD global povede Arto Nummela, který aktuálně pracuje v mobilní divizi Microsoftu a předtím působil v Nokii. Do managementu firmy se navíc přesune i Florian Seiche, další zaměstnanec Microsoftu původem z Nokie. 

Mobilní Windows pokračují

"Společnost Microsoft převede v rámci této dohody podstatnou část všech svých aktiv spojených s klasickými telefony, včetně značek, softwaru a služeb, sítě péče, smluvních zákazníků a klíčových dodavatelských dohod, v souladu s místními zákony," píše Microsoft v prohlášení.

Převod majetku by měl proběhnout ve druhé polovině letošního roku. Transakci však nejdříve musí schválit úřady.

Microsoft však bude dále vyvíjet mobilní verzi operačního systému Windows 10 a podporovat vlastní telefony Lumia a zařízení od partnerů jako Acer, Alcatel, HP, Trinity či VAIO.

Americký Microsoft převzal mobilní divizi Nokie v roce 2014. V rámci obchodu získal i licenci na využívání značky Nokia pro tlačítkové telefony na deset let. Chytré telefony se postupně přejmenovaly na Microsoft Lumia.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru