Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii se v dubnu meziročně snížily o 0,2 procenta. V březnu byla inflace v obou regionech nulová. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z předchozího měsíce. Nulová byla inflace v obou regionech i loni v dubnu.

Největší dopad na pokles cen v eurozóně měly ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu. Naopak deflaci zbrzdil růst cen v restauracích a kavárnách a také nájmů.

Ceny energií v eurozóně klesly meziročně o 8,7 procenta. Bez zahrnutí vlivu cen energií inflace v eurozóně činila 0,7 procenta.

Deflaci v dubnu zaznamenalo celkem 17 členských zemí EU. Nejvíce klesly ceny v Rumunsku, Bulharsku a na Kypru, a to více než o dvě procenta. Naopak v Belgii ceny stouply o 1,5 procenta a ve Švédsku o jedno procento.

Proti předchozímu měsíci ceny v eurozóně stagnovaly. Ve 28 zemích EU mírně vzrostly o 0,1 procenta.

Eurozóna spadla do deflace už podruhé od loňského září. Evropská centrální banka (ECB) se v březnu rozhodla podpořit růst cen i ekonomiky v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

Šéf ECB Mario Draghi očekává růst cen až ve druhé polovině letošního roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru