Státní Český Aeroholding, pod který spadá i pražské Letiště Václava Havla, loni dvouciferně zvýšil zisk. Čistý zisk vzrostl na 2,1 miliardy, samotný provozní zisk před daněmi, odpisy a úroky EBITDA je vyšší o 14 procent a nečekaně přesáhl 4 miliardy korun.

"Je třeba přiznat, že nám pomohly mimořádné příjmy, jinak provozní zisk přes čtyři miliardy plánujeme až na rok 2019," popisuje šéf Aeroholdingu Václav Řehoř.

Firmě pomohl růst počtu cestujících, kterých loni odbavila dvanáct milionů, více přistávajících letadel i úspory v nákladech. Mimořádně se ale projevil prodej letadel Airbus A320. Ty Aeroholding vlastnil pro ČSA, které o ně ztratily zájem. Zájemce si je před koupí nechal opravit, a to právě u firmy ČSA Technics, která také patří do Aeroholdingu.

Řehoř si chválí i politiku levnějšího parkování, to přilákalo do letištních parkovacích domů více zákazníků a prudce zvýšilo zisky z těchto aktivit.

Pro letošní rok plánuje firma pokles provozního zisku o dvě procenta. Důvodem je výpadek mimořádných příjmů i plánované zvyšování mezd. "Máme nedostatek lidí, musíme zvyšovat mzdy, dokonce jsme na léto slíbili lidem mimořádné odměny, pokud si nebudou brát dovolenou, protože čekáme velký provoz," popisuje Řehoř.

Firma projde letos několika změnami. Chce se zbavit dvacetiprocentního podílu v ČSA a prodat jej ministerstvu financí. Také chce dokončit fúzi firem Český Aeroholding a Letiště Praha a vystupovat již pouze jako Letiště Praha.

Chystá se také velký tendr na nové poskytovatele taxislužby. Brzy bude volná i budova APC, již nyní využívají ČSA, které se stěhují blíže centru, letiště chce prostory nabídnout k pronájmu jiným zájemcům.

Za první čtvrtletí letošního roku zvýšila firma provozní zisk o 27 procent na 800 milionů korun. Na další roky plánuje obří investice, které mají dosáhnout až 15 miliard. Cílem je zdvojnásobit kapacitu letiště, aby zvládlo očekávaný nárůst počtu cestujících.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru