Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Janáček byl jmenován členem rady tehdejším prezidentem Václavem Klausem k 1. červenci 2010.

Benda je nyní poradcem bankovní rady v ČNB. Předtím působil jako hlavní ekonom v BH Securities a jako analytik ING Bank. Nidetzký působí v současnosti v pojišťovně NN (dříve ING). Předtím pracoval například v ČSOB pojišťovně nebo skupině České spořitelny.

Prezident už dříve oznámil, že nového guvernéra jmenuje 25. května. Stane se jím dosavadní člen bankovní rady Jiří Rusnok, což Zeman v úterý potvrdil.

Jedním z důvodů, proč prezident Bendu s Nidetzkým do bankovní rady jmenoval, byla právě snaha vyjít Rusnokovi vstříc.

"Jiří Rusnok, kterého budu za několik dní jmenovat guvernérem, by neměl být v bankovní radě jako pověstný kůl v plotě. Měl by mít alespoň dva spolupracovníky, kteří přibližně sdílejí jeho názory, aby mohl funkci guvernéra vykonávat s jistým týlovým zabezpečením," řekl Zeman.

Za hlavní důvod výběru Bendy a Nidetzkého ale prezident označil jejich odbornost. Podotkl, že tato odbornost se nemusí vázat na názory prezidenta. "Koneckonců i do Ústavního soudu jsem jmenoval člověka, který kritizoval mou prezidentskou kampaň, protože to byl skvělý odborník," připomněl Zeman.

"Bankovní rada by se měla namixovat tak, aby v ní byli jak praktici, tak makroekonomové, protože když převažuje jenom jedno křídlo, je to špatně. A mimochodem i zde je paralela s Ústavním soudem, kam jsem se vedle akademiků snažil jmenovat i lidi, kteří měli praktickou zkušenost s naším soudnictvím," pokračoval.

Miroslavu Singerovi poděkoval za práci, kterou v čele ČNB vykonal.

"Měli jsme a máme různé názory na témata, jako je kurzový závazek. Vy jako erudovaný člověk jistě dobře víte, že debata na toto téma trvá v naší zemi přibližně sto let. Začal ji zastánce silné měny Alois Rašín, proti kterému stál zastánce slabší měny Karel Engliš.

Nedivme se, že tato debata - a věřím, že na základě věcných argumentů z obou stran - bude pokračovat dalších sto let a vždy se najde člověk, který bude pro slabou, anebo pro silnou měnu. Bylo to stýkání a potýkání, jak pravil Palacký, ale jsem rád, že jsem ve vás měl oponenta," uzavřel Zeman.

Příští rok v únoru vyprší šestileté angažmá v bankovní radě Pavlu Řežábkovi a Lubomíru Lízalovi. Zemanovo první funkční období tak v bankovní radě přečkají pouze viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, které na jejich druhé období jmenoval Václav Klaus v prosinci 2012.

Zeman poprvé jmenoval nového člena sedmičlenné bankovní rady loni, kdy Evu Zamrazilovou vystřídal Rusnokem.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru