Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu vzrostly o 0,4 procenta a kvůli zrychlenému zdražování benzinu zaznamenaly nejrychlejší nárůst od února 2013.

Meziroční míra inflace se zvýšila na 1,1 procenta z březnové úrovně 0,9 procenta, sdělilo v úterý americké ministerstvo práce.

Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali, že po březnovém nárůstu o 0,1 procenta se cenová hladina zvedne o 0,3 procenta. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energie, vzrostl o 0,2 procenta.

Jeho meziroční míra růstu ale zvolnila na 2,1 procenta z březnových 2,2 procenta.

Úterní údaje naznačují, že americká centrální banka (Fed) by mohla ještě letos obnovit zvyšování základních úrokových sazeb, spěchat ale nebude muset. Základní měřítko inflace zůstává nadále výrazně pod dvouprocentním cílem Fedu.

Měnový výbor Fedu na konci dubna podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25-0,50 procenta, kam ji zvýšil v prosinci z rekordního minima 0,0-0,25 procenta. Minulý měsíc jeho členové konstatovali, že inflace je kvůli poklesu cen energií a klesajícím cenám dovozu nadále příliš nízká. Analytici nečekají další zvýšení sazby dříve než v září.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V dubnu táhlo růst hlavního cenového indexu zdražení benzinu, jehož ceny vzrostly v průměru o 8,1 procenta, nejvíce od srpna 2012. Jádrový index zvedly rostoucí náklady na bydlení a zdravotní péči, zdražila ale rovněž doprava.

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,5 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za poslední dva roky. V předešlém kvartálu ekonomika rostla o 1,4 procenta, výrazně pod loňským celoročním tempem 2,4 procenta.

Průmyslová výroba v USA nečekaně vzrostla

Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 0,7 procenta, a zotavila se tak z březnového propadu. Zároveň zaznamenala nejvýraznější nárůst od listopadu 2014. Solidní růst výroby zaznamenali minulý měsíc výrobci strojů a automobilů.

Úterní údaje Fedu tak naznačují, že zpracovatelský průmysl v největší ekonomice světa odolává tlaku, který pro něj představuje slábnoucí globální ekonomika.

Za nečekaně lepším výsledkem je vyšší produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny.

V předešlém měsíci jejich produkce kvůli neobvykle mírnému počasí klesla.

Výroba v samotném zpracovatelském sektoru se v dubnu zvýšila o 0,3 procenta. Proti tomu výkon sektoru těžby pokračoval v propadu a snížil se o 2,3 procenta.