Zhruba 31,5 milionu obyvatel jihoafrických zemí má kvůli suchu potíže se získáváním potravin a toto číslo by do konce roku mohlo stoupnout na 49 milionů. Uvedli to v úterý v Johannesburgu zástupci Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFCR). Pro zajištění zásob potravin v regionu je podle této organizace potřeba pomoc ve výši nejméně 110 milionů dolarů (asi 2,6 miliardy korun).

Sucho způsobené klimatickým fenoménem El Niňo podle IFCR zpozdilo výsadbu a postihlo sklizeň ve státech Lesotho, Svazijsko, Malawi, Mosambik, Namibie a Zimbabwe. Pětiletý plán pomoci IFCR spočívá v nouzové distribuci potravin a školení v zavlažování a nových způsobech farmaření, uvedla agentura agentura Reuters.

Na hrozící hlad na jihu Afriky upozornili už na začátku roku představitelé Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN. Hladem by podle nich mohlo v této oblasti trpět až 14 milionů lidí. Nejhůře postiženou zemí je podle nich Malawi, kde nedostatek jídla hrozí až 2,8 milionu lidí, což je zhruba 16 procent populace.

Klimatický jev El Niňo je často spojován s vysokými srážkami v některých oblastech Země a vytrvalým suchem v jiných regionech. Silné projevy tohoto jevu způsobují hospodářské problémy zemím, které jsou výrazně závislé na zemědělství. V Africe se El Niňo většinou projevuje tak, že na jih kontinentu přinese sucho a na východ deště.

Související