Když chcete jet z bratislavského nádraží, vzdálené obdoby pražského hlavního nádraží před rekonstrukcí, taxíkem, máte tři možnosti: sednout do některého ze stojících strojů a zaplatit dost vysokou cenu. Nebo znáte číslo některé místní taxislužby a auto si přivoláte, pak platíte zhruba o čtvrtinu až třetinu méně. Anebo se v nádražní hale "píchnete" na wi-fi, pokud nemáte datový tarif, a objednáte si Uber, proti jehož cenám bratislavští taxikáři už několikrát protestovali.

Poslední středoevropský protest proti sdílené ekonomice, kterou Uber představuje a jejíž podstata je těm, kdo se o vše dělili za socialismu, stále dost proti srsti, si před týdnem užila Budapešť. Jen pár vozů tamní taxislužby dokázalo zablokovat jak část centra, tak jedinou čtyřproudou příjezdovou silnici k letišti, až musela zasáhnout policie. Na některých žlutých taxících vlály maďarské vlajky. Podobně jako při jiných protestech v Bratislavě, Varšavě či Praze hrála jistou roli národní hrdost v boji s cizáckým kapitálem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru