Bulharský úřad pro hospodářskou soutěž obvinil jeden z distribučních podniků české společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantní pozice na trhu dodávek elektrické energie. Úřad to uvedl v pondělním sdělení. ČEZ má na odpověď 30 dní.

Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad podle agentury Reuters. ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v reakci na zprávu uvedla, že firma v Bulharsku postupovala podle platné legislativy.

"Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení," řekla v pondělí mluvčí. Podle ní ČEZ v žádném případě zájmy investora nepoškodil ani neomezil.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Loni v květnu dostal ČEZ od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,236 milionu leva (17,5 milionu korun) rovněž za zneužití dominantní pozice. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení na trhu pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Podle úřadu distributoři stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát. V největší české energetické firmě drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

Na akcie ČEZ nemělo obvinění žádný vliv, během dneška na pražské burze posílily o téměř 1,6 procenta na 446,9 korun. "Žádný dopad na cenu akcií neočekáváme ani pokud ČEZ nebude schopen bulharskému regulátorovi úspěšně předložit své námitky," uvedl hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

ČEZ v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur. Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru