Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v obecné rovině zastal postupu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, pod jejímž dozorem podezření na korupci v řadách policie vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zeman v neděli v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce řekl, že výběr policejní složky, která bude konkrétní podezření vyšetřovat, je odpovědností dozorujícího žalobce.

Někteří poslanci kritizovali to, že Bradáčová případ nepředala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která by se měla trestnou činností policistů zabývat. Tři muži, z nichž jeden je policista a jeden celník, jsou v kauze stíháni za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplácení a neoprávněný přístup k počítačovému systému.

"Státní zástupce je skutečně pánem přípravného řízení, to znamená, je to na jeho odpovědnosti, který policejní orgán bude určitou věc vyšetřovat," řekl Zeman.

Podle svých slov se ale vyjádřil v obecné rovině, nikoli ke konkrétní kauze, protože předpokládá, že bude v této věci rozhodovat o stížnosti obviněných. Dodal také, že v rozhodování žalobce o výběru policejní složky, která bude konkrétní případ vyšetřovat, nesmí být svévole. Státní zástupce tak může ponechat konkrétní kauzu určitému policejnímu útvaru třeba proto, že už ji má rozpracovanou, a teprve během vyšetřování se ukázalo, že v ní figurují i policisté.

Zeman vyjádřil překvapení, že politici se zabývají formou, tedy tím, který policejní orgán případy vyšetřuje, nikoli obsahem, tedy že od policie či z justice možná unikaly informace. "Jestliže Generální inspekce bezpečnostních sborů nevyšetřuje tu trestnou činnost, tak je potom nadbytečné a v podstatě protismyslné a proti povinnosti mlčenlivosti ji o tom zpravovat," řekl nejvyšší státní zástupce na otázku, zda o vyšetřování v řadách policie neměla GIBS dostat informace.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle některých poslanců ÚOOZ překračuje své kompetence dlouhodobě. Zmiňován je v této souvislosti také loňský zásah útvaru v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém padla obvinění za ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů. Zeman se v neděli útvaru zastal. "Pokud by veškeré policejní orgány fungovaly tak kvalitně, jako funguje ÚOOZ, tak si myslím, že by to bylo velice dobré," řekl.

GIBS je podle Zemana ve velice nevýhodné pozici, protože policisté znají její činnost. Obsazení i činnost GIBS se zlepšuje, potřebuje ale technickou a materiální pomoc, řekl. Má-li být GIBS elitním útvarem, musí tomu podle jeho názoru odpovídat i odměňování.

Související