Nedaleko Madridu hoří mohutná skládka pneumatik a do okolí se šíří oblaka štiplavého kouře. Jedovaté zplodiny už přinutily osm tisíc obyvatel v okolí opustit svoje domovy v rámci evakuace, kterou úřady nařídily pro celkem devět tisíc lidí. Jde o největší skládku pneumatik ve Španělsku, podle listu El Mundo i o největší skládku svého druhu v Evropě.

Vláda autonomního regionu Kastilie-La Mancha, kde se skládka nachází, informovala, že evakuace se týká bytového komplexu v městečku Seseňa. Na místě zasahovaly i sanitky odvážející lidi přiotrávené kouřem či jiné nemohoucí osoby.

Předtím úřady zvýšily stupeň pohotovosti a k nasazení je připravena armáda. Při požáru zatím nebyl nikdo zraněn. Kouř byl v průběhu dne vidět i z 30 kilometrů vzdáleného španělské metropole.

Požár, který byl podle podezření úřadů založen úmyslně, vypukl asi dvě hodiny po půlnoci a kvůli větru se rychle rozšířil. Na místě zasahuje více než desítka hasičských sborů, do hašení jsou zapojeny i vrtulníky s obřími nádržemi na vodu.

Úřady doporučily lidem v okolí zavřít okna a kardiaci by neměli vycházet z domu. Školy ve městě Seseňa zůstaly zavřené. Podle předsedy regionální vlády Kastilie-La Mancha Emiliana Garcíi-Page je na skládce asi pět milionů pneumatik, takže likvidace požáru může trvat i několik dní.

Podle starosty města Seseňa Carlose Velázqueze vše nasvědčuje tomu, požár byl založen úmyslně, protože v posledních dnech i celou páteční noc pršelo a ohnisko se nacházelo na kraji skládky.

Podle španělských médií hořelo dopoledne asi 40 procent skládky, po poledni list El Mundo napsal, že shořelo 80 procent z asi 117 000 metrů čtverečních skládky. Na ní je asi 100 000 tun pneumatik.

Skládku provozovala původně firma Disfilt, která se podle rejstříku zaměřovala na výrobu a recyklaci pneumatik. V roce 2003 soud skládku zakázal kvůli ekologickým předpisům. Od té doby dostala firma řadu pokut a její majitel byl v roce 2009 odsouzen na tři měsíce do vězení.

Podle ekologů může mít dnešní požár vážné důsledky pro životní prostředí i pro zdraví lidí. I po uhašení ohně zůstanou v ovzduší po nějakou dobu karcinogenní mikročástice a záleží na počasí, kam a jak rychle se rozšíří.