Pokus o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA miliardáři Pavlu Tykačovi nevyšel, a tak opět konsoliduje svojí skupinu Czech Coal. Antimonopolní úřad v pátek povolil Tykačově firmě Haltixar převzít společnost Severní energetická. Ta se z holdingu vyčlenila právě za účelem snahy o prolomení limitů.

Pavel Tykač definitivně získal podíly od dvou dosavadních spolumajitelů Tomáše Fohlera a Jana Dienstla. Nyní tak kontroluje sto procent společnosti Severní energetická.

"Spojení do jedné skupiny umožní lépe čelit nepříznivé situaci na energetickém trhu. Abychom obstáli, bude třeba významně racionalizovat provoz jednotlivých společností," uvedl Pavel Tykač.

Czech Coal byl historicky druhým největším těžařem hnědého uhlí hned po Severočeských dolech ze skupiny ČEZ. Před třemi lety ale došlo k velkým změnám. Tykač se tehdy dohodl s ČEZ na dodávkách pro elektrárnu Počerady na dalších 50 let. A svůj byznys rozdělil na ten bezpečný a na rizikový.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru