Energetický kolos ČEZ včera zveřejnil překvapivě dobré výsledky a dopadům problémů se svary jaderných bloků se jeho šéf Daniel Beneš, finanční ředitel Martin Novák ani nikdo další z nejvyššího managementu nevěnoval. Dnes se ale ukázalo, že problém, kvůli kterému vedení ČEZ obětovalo dvacítku vesměs níže postavených techniků, bude hospodaření firmy zásadně ovlivňovat i v dalších čtvrtletích a bude znát i v roce 2017.

ČEZ totiž na své webové stránce vyvěsil oznámení, že rozšíří v Dukovanech kontroly svarů u druhého a třetího výrobního bloku jaderné elektrárny. Jejich odstávky se kvůli tomu prodlouží o měsíce.

Bezprostředně po zveřejnění informace začala klesat akcie ČEZ na pražské burze. Během hodiny se kurs snížil o jedno a čtvrt procenta. Následně pokles s občasnými výkyvy pokračoval, čímž se z tržní kapitalizace "odpařily" téměř čtyři miliardy korun. Intenzita obchodování postupně rostla a v samém závěru obchodního dne došlo k několika nezvykle velkým obchodům s akciemi ČEZ v hodnotě desítek milionů korun.

Matoucí obsah, nezvyklá forma

Odborníky zaskočila jak délka odstávky, tak i způsob, jakým o ní burza informovala. Nezvyklé je především to, že oznámení přišlo pouhý den po pravidelné prezentaci výsledků a výhledu. 

"Naprosto nechápu, jak může ČEZ zveřejnit takto zásadně kurzotvornou zprávu někde na svém webu bez pořádného komentáře," řekl HN expert na energetiku a významný minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Odstávka bude podle jeho odhadu znamenat snížení výroby zhruba o 1,5 terawatthodin. To odpovídá desetině produkce Dukovan v letech, kdy ještě výrobu elektrárny nesnižovaly potíže se svary. 

"Mezi tím se natvrdo obchoduje a my nevíme, jestli je to snížení započítáno do teprve včera zveřejněných čtvrtletních výsledků a netušíme tak, jak a jestli ovlivní celoroční výhled firmy," nechápe postup firmy ČEZ Šnobr.

Analytika J&T Banky Milana Vaníčka překvapilo, že tato informace nezazněla již během prezentace výsledků a výhledu na další období. "Je přinejmenším diskutabilní, že ČEZ tak důležitou věc nezmínil již včera," řekl Vaníček. Samotný způsob publikace oznámení na webu společnosti pro něj problém nepředstavuje.

Krátce před uzavřením burzy agentura Reuters ve zprávě pro investory uvedla, že podle mluvčího ČEZ se výhled zisku na další rok nemění.

Regulátor měl informaci včera

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž postup vysvětluje povinnostmi vůči regulátorovi a tvrdí, že včera dopoledne, kdy vedení firmy předstoupilo před novináře, ještě o délce odstávek nebylo "finálně rozhodnuto".

"Informace odešla včera odpoledne v rámci Evropské direktivy Remit, kterou plní ČEZ jako první výrobce v České republice od roku 2007," uvedl Kříž a dodal, že firma musí zveřejňovat informace týkající se dostupnosti zdrojů, plánů odstávek i výpadků u všech bloků s výkonem přes 100 megawattů. Do této kategorie dukovanské bloky spadají.

"Je to pro nás velice nepříjemné a budeme řešit, zda informování v rámci systému Remit nelze v mezích zákona upravit a vyhnout se těmto nepříjemnostem. V době tiskové konference o plánovaných odstávkách nebylo finálně rozhodnuto a vzhledem k tomu, že zveřejnění podobné zprávy podléhá informační povinnosti na Remit a jen oprávněným osobám'v prezentaci k hospodářským výsledkům mohly být uvedeny pouze jako riziko 'predikce guidance'," sdělil HN Kříž.

Odstaveno až do října

Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl ve středu mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.

"Důvodem rozšíření kontrol je předejít případným pochybnostem o spolehlivosti a bezpečnosti zařízení," uvedl mluvčí. U druhého bloku Dukovan bude letos ČEZ žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu a v příštím roce pak i pro bloky tři a čtyři. Pro dukovanský blok číslo jedna už ČEZ nové povolení získal letos v březnu.

dukovany

Reakce burzy na zveřejnění plánu prodloužit odstávku dvou bloků Dukovan. Během hodiny ČEZ ztratil přes procento hodnoty, přičemž objemy obchodů (spodní část grafu) prudce rostly. 

Rozsáhlé kontroly svarů začali odborníci v dukovanských blocích provádět od loňského září proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V důsledku neplánovaných odstávek klesla minulý rok roční výroba elektřiny Dukovan o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh).

S nižšími dodávkami elektrického proudu počítá elektrárna kvůli delším odstávkám i v tomto roce. Skupina ČEZ kvůli těmto odstávkám vloni přišla o 2,5 miliardy korun.

Mluvčí uvedl, že vloni se prověrky svarů týkaly zejména bezpečnostních systémů, nyní budou rozšířeny i na zbývající technologie v blocích. "Desetitisíce svarů jsou hotové, další desetitisíce budeme kontrolovat," uvedl.

Škoda JS dodá Dukovanům kontejnery na vyhořelé palivo

Během večera se také objevila zpráva, že plzeňská Škoda JS získala od společnosti ČEZ kontrakt na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro elektrárnu Dukovany, a to až do konce její životnosti. Jde o kontejnery, jež podnik vyvine a vyrobí, první dodávka se uskuteční v polovině roku 2021. Cena kontraktu, který byl podepsán ve středu, převyšuje 3,8 miliardy korun.

Pro Dukovany bude Škoda JS vyrábět dva až šest kontejnerů ročně do roku 2031. Pokud bude prodloužena životnost elektrárny, bude v dodávkách pokračovat až do roku 2048. "Celkem se tedy jedná o 35 kontejnerů a opce je na dalších 55," stojí v tiskové zprávě.

Podpis kontraktu potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Pro Dukovany to znamená zabezpečení těchto kontejnerů až do konce životnosti," uvedl.