Saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco chystá expanzi do zahraničí, využít k tomu chce i společných podniků s místními společnostmi. Firma uvažuje o příležitostech v Číně, Indii, Indonésii, Spojených státech a Vietnamu. Novinářům to v úterý řekl šéf podniku Amín Násir. Zástupci médií navštívili ústředí firmy v Zahránu, což se stává jen velmi zřídka.

"Posuzujeme současnou situaci na trhu, a přestože je velmi složitá, je také vynikající příležitostí k růstu," řekl Násir, jehož citovala agentura Reuters. Šéf podniku se domnívá, že světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o dalších 1,2 milionu barelů denně. Současným problémem trhu s ropou je přetlak nabídky nad poptávkou, který sráží ceny dolů. Z více než dvanáctiletého minima, kde byly ceny v lednu, už se ale ropa citelně zotavila.

Aramco se připravuje na částečnou privatizaci v rámci snahy omezit závislost na příjmech z prodeje ropy. Vláda, která kvůli nízkým cenám ropy bojuje s masivním rozpočtovým schodkem, by skrze primární úpis mohla prodat až pět procent akcií společnosti Aramco. Vláda také firmu požádala, aby hrála důležitou roli v rozvoji průmyslových projektů, jež mají pomoci ekonomiku přesměrovat na jiné příjmy než z prodeje ropy.

Aramco buduje na východním pobřeží Saúdské Arábie rozsáhlý komplex pro opravu a stavbu lodí. Plně funkční by mohl být do roku 2021, prohlásil Násir. První fáze bude dokončena do roku 2018, potenciálně se v ní budou vyrábět tankery a vrtné plošiny.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Aramco počítá s tím, že komplex vytvoří zhruba 80 tisíc nových pracovních příležitostí. Objem dovozu do Saúdské Arábie má díky němu klesnout asi o 12 miliard dolarů.

Saúdská Arábie, která patří k největším světovým dodavatelům ropy, brání od zahájení propadu světových cen ropy v polovině roku 2014 svůj podíl na trhu a odmítá snižovat těžbu, což by ceny podpořilo. Tím se snaží vytlačit z trhu konkurenty s vyššími náklady na těžbu, což jsou zejména americké firmy dobývající ropu z břidlicových hornin.

Aramco zajišťuje zhruba devítinu světových dodávek ropy. Násir řekl, že firma loni těžila v průměru 10,2 milionu barelů ropy denně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru