Akcie Monety sice investoři na pražské burze ve velkém kupují a prodávají už od pátku, ale teprve dnešek je prvním oficiálním obchodním dnem. Vedení banky dříve známé jako GE Money Bank si proto sezvalo hosty na slavnostní akci, kde kromě symbolického zazvonění zvoncem oznámilo své strategické záměry. 

"Otevíráme novou kapitolu a máme před sebou velkou zodpovědnost. Jako banka prodáváme důvěru a kupujeme riziko. Úspěch důvěry a rizika bude každý den znázorněn v hodnotě našich akcií," říká generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Nikdo "nedělal problémy"

Šéf pražské burzy Petr Koblic se omluvil za to, že prostory, v nichž jím vedená instituce sídlí, tak velkou akci neumožňují, a následně veřejný úpis akcií Monety vychválil. "Bylo to jedno z nejprofesionálněji vedených IPO (veřejný úpis akcií, pozn. red.) za poslední léta a výsledek tomu odpovídá," pochvaloval si Koblic a dodal, že o emisi se začalo poprvé diskutovat před několika měsíci (informaci o tom, že se banka chystá na burzu, přinesly HN již loni v srpnu).

Skoro mi to přišlo jednodušší než jiné transakce, protože nikdo nedělal žádné problémy," řekl dlouholetý ředitel burzy se skrytou narážkou na dříve oznámené emise, které na poslední chvíli padly. Nejnovějším případem je zrušení plánovaného obchodování s infrastrukturní firmou EPIF, spadající do holdingu EPH vedeného Danielem Křetínským, k němuž došlo jen několik dní před předpokládaným vstupem na burzu. 

Pro investory je podstatnou zprávou, že Moneta Money Bank bude 20. června, zařazena do indexu PX. "Očekáváme, že bude mít váhu zhruba 10 procent," prohlásil Koblic, podle kterého by se akcie měly též brzy objevit i v nejdůležitějším indexu MSCI pro rozvíjející se trhy. Ten má vliv například na nákupy fondů, takže zájem o akcie Monety by mohl vzrůst, což bude i impulz pro její kurz. 

"Předpokládám, že by se tak mělo stát nejpozději na konci srpna, ale nechci mluvit za společnosti, které indexy sestavují," potěšil investory předpokládaným zařazením Monety do indexu MSCI Koblic.

V Praze nyní překračují desetiprocentní podíl v indexu čtyři emise.  Tři z nich - ČEZ, Erste a Komerční banka - zůstanou s velkým odstupem v čele. Čtvrtou v pořadí, rakouskou pojišťovací skupinu VIG, pod niž spadá i dvojka českého trhu Kooperativa, však Moneta těsně předstihne. VIG má totiž nyní v indexu váhu 10,9 procenta, přičemž část z ní připadne právě na Monetu. Váha VIG by tak měla klesnout k devíti procentům.  

Velké plány vedení banky, která se odřezává od GE

Strategické záměry Monety odhalil její šéf Spurný. Podle něj se Moneta má stát bankou, která má důležitý podíl na trhu financování českých domácností. "Cílem je mít podíl minimálně 20 procent na českém trhu. Jsme výborně vybaveni z hlediska kapitálu a likvidity," říká Spurný a připomněl, že logo Moneta ponese každá desátá bankovní pobočka v Česku.

Strategie Monety počítá s tím, že se stane primární bankou pro segment živnostníků, svobodných povolání a drobných podnikatelů. Klíčoví mají zůstat i klienti v zemědělství a přidružených oborech.

"Těmto klientům se musíme věnovat," prohlásil Spurný a dodal, že se budou snažit i o průnik do sektorů, kde banka dosud nemá silnou pozici. Jde například o výrobní sektor a exportní firmy.

Značka Moneta vyhrála díky jednoduchosti

Spurný také objasnil, proč se banka, která se kvůli oddělování od amerického majitele musela vzdát názvu GE Money Bank, přejmenovala právě na Monetu. "Jedno odpoledne jsme s managementem seděli a trápili jsme se nad tím jménem. Nakonec zvítězilo jméno, které se vyznačuje svou jednoduchostí," uvedl manažer, který dříve mluvil o tom, že název má evokovat vazbu na Česko. "Moneta je bohyně peněz a také bohyně paměti a paměť je důležitá, protože jsme banka s dlouhou a úspěšnou historií," dodal ředitel přejmenované banky.

Úkol zdůraznit vazbu na Česko tak zbyl na barvy, jimiž se banka prezentuje. "Proto jsme zvolili kombinaci modré, bílé a červené. Jménem, které je mezinárodní, jsme zdůraznili, že nás vlastní zahraniční investoři, kteří nám dávají důvěru," shrnul Spurný a dodal, že promítnutí změn do všech poboček bude trvat trvat dva až tři měsíce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru