Zisk energetické společnosti ČEZ dosáhl v prvním čtvrtletí 10 miliard korun, což je meziroční nárůst o téměř 32 procent. Provozní zisk před odpisy byl 20 miliard. ČEZ výsledku dosáhl i při klesajících velkoobchodních cenách elektřiny a nižších tržbách 52 miliard.

Na hospodaření ČEZ mělo pozitivní dopad obchodování na energetických burzách, kde jeho obchodníci vydělali 1,1 miliardy. ČEZ také vydělal v Turecku na posílení kurzu místní liry vůči dolaru další 1,3 miliardy.

Úspěšní obchodníci, dobré zprávy z Rumunska

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům zůstal na stejné úrovni jako loni. Naopak velmi úspěšný byl ČEZ při prodeji plynu. Jako největší alternativní prodejce vydělal o 12 procent více. Plyn od firmy odebírá už skoro 400 tisíc lidí. Prodej tepla byl meziročně vyšší o tři procenta.

U obnovitelných zdrojů mělo na příjmy ČEZ pozitivní dopad obnovení zelených certifikátů v rumunských větrných farmách Fantanele Vest a Codealac, které mají výkon 600 megawattů a patří k největším pevninským větrným parkům v Evropě.

V minulosti to neměl ČEZ v Rumunsku jednoduché, protože místní vláda dělala problémy s proplácením podpory obnovitelných zdrojů. Rumunský regulátor ale rozhodl o prodloužení dočasné akreditace pro obě větrné elektrárny o 12 měsíců. Díky tomu se zvedly příjmy ČEZ o 400 milionů.

Z hospodářských čísel stojí u ČEZ za pozornost i pokles kapitálových investic o 30 procent a rovněž pokles zadlužení firmy o 19 procent na 123 miliard. Česká elektrárenská společnost patří k nejméně zadluženým energetickým firmám v Evropě.

Stát získá na dividendách 15 miliard

Na červnové valné hromadě navrhne vedení ČEZ vyplacení dividendy čtyřicet korun na akcii, což odpovídá 78 procentům loňského konsolidovaného zisku skupiny. Pro hlavního akcionáře, kterým je stát, to znamená příjem 15 miliard. ČEZ podobně velkou dividendu na akcii vyplácí už od roku 2012, tedy od začátku působené generálního ředitele Daniela Beneše ve funkci.

I přes dobré výsledky v prvním čtvrtletí je ČEZ opatrný a nechce změnit odhad provozního zisku na letošní rok. Stále počítá se 60 miliardami korun. Očekávaný čistý zisk za rok 2016 očištěný o mimořádné vlivy předpokládá kolem 18 miliard korun. Důvodem opatrnosti jsou nejisté velkoobchodní ceny elektřiny. Mezi riziky firma uvádí i vývoj energetických regulací a legislativy v Evropské unii.

Pozitivní naopak je, že má již firma nasmlouvány tři čtvrtiny elektřiny na rok 2017 a polovinu na rok 2018.

Dukovany letos pojednou

Největší česká energetická firma může již letos počítat s plným výkonem Dukovan, které měly několik měsíců odstávku kvůli bezpečnostním problémům se svary. "Přínos Dukovan oproti minulém roku bude větší v řádech vysokých stovek milionů korun," odhadl finanční ředitel Martin Novák. Loňské ztráty vyčíslil ČEZ na 2,5 miliardy.

Ve firmě se uzavřelo i interní vyšetřování. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jsou personální změny konečné a nedotknou se šéfa Dukovan Miloše Štěpanovského, ani nikoho dalšího.

ČEZ předpokládá, že letos začnou naplno vyrábět i elektrárny v Prunéřově a Ledvicích, kde se protahuje jejich modernizace. Podle Beneše se Prunéřov převezme během několika týdnů. Ledvice zatím jedou na částečný výkon kvůli problémům s turbínou.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.