Konspirační teorie jsou intelektuální chorobou, vyskytující se v naší civilizaci od nepaměti. Nabízejí bizarně lživá, přitom ale lákavě jednoduchá vysvětlení komplexních událostí. Jejich trik spočívá v tom, že se opírají o nějaký fragment pravdy a přitom zapadají do demagogického schématu. Klasickou teorií je ta, že Američané nikdy nebyli na Měsíci, ale v roce 1969 jen obalamutili svět hollywoodským stylem, aby mohli propagandisticky konkurovat Sovětům, kteří jako první vyslali člověka do vesmíru.

A pak tu je dnes asi nejmódnější teorie, že teroristické útoky z 11. září 2001 byly ukázkou mediální manipulace ze strany Spojených států. Tedy že se na útocích z rozhodnutí samotného prezidenta George W. Bushe podílely tajné služby USA, aby vytvořily mediální záminku k rozpoutání války na Blízkém východě.

Politická kultura v zemích západní civilizace je nastavená tak, že se konspiračních teorií štítí. Když se objeví politik, jenž je zastává, odsune se tím do názorové periferie, kde mu společnost dělají radikálové, extremisté, anarchisté a jim podobní.

Teď ale s Donaldem Trumpem nastal zlom.

Myslím si, že je to hrozné

Kandidátem Republikánské strany na post amerického prezidenta se stal muž, k jehož arzenálu patří přinejmenším dvě konspirační teorie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se