Německo by mělo využít nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů a více se zadlužit, aby posílilo veřejné i soukromé investice do infrastruktury. Doporučil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělním pravidelném hodnocení největší evropské ekonomiky. Zvýšení investic by podle fondu rovněž snížilo vysoký německý přebytek vnější bilance.

Berlín by podle MMF měl také urychlit strukturální reformy, zejména proto, aby posílil zapojení žen, starších ročníků a imigrantů do trhu práce. Německo by zároveň mělo odstranit překážky omezující bytovou výstavby, aby zmírnilo tlak na realitním trhu.

"Ekonomický růst letos zůstane umírněný a vliv silné domácí poptávky, kterou podporují příznivé fiskální a měnové podmínky, bude nadále vyrovnávat slabá zahraniční poptávka," citovala agentura Reuters ze zprávy MMF.

Fond minulý měsíc ve světovém ekonomickém výhledu předpověděl, že německá ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a příští rok o 1,6 procenta. "Nyní jsme maličko optimističtější než v dubnu," řekla k letošnímu výhledu na dnešní tiskové konferenci v Berlíně zástupkyně MMF Enrica Detragiacheová.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Německá vláda v dubnu zhoršila předpověď růstu ekonomiky v příštím roce na 1,5 procenta z podzimní prognózy 1,8 procenta. Vláda ale dál předpokládá, že letos hrubý domácí produkt země stoupne o 1,7 procenta, tedy stejným tempem jako loni. Na německé ekonomice je mimo jiné závislá řada českých podniků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru