Saúdská Arábie plánuje uvést akcie státní ropné společnosti Aramco na burzách v Londýně, Hongkongu a New Yorku. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v pondělí informoval britský list The Telegraph. Záměr prodat menšinový podíl v ropném kolosu na burze oznámila Saúdská Arábie v dubnu spolu s plánem hlubokých reforem. Ty mají přeorientovat ekonomiku, která je nyní závislá na příjmech z prodeje ropy.

Aramco zajišťuje zhruba devítinu světových dodávek ropy. Primární emise akcií firmy by teoreticky mohla být pětkrát větší než kterýkoli jiný úpis v historii. Saúdská Arábie odhadla hodnotu ropného gigantu na více než dva biliony dolarů (48 bilionů korun) a oznámila, že investorům hodlá nabídnout méně než pětiprocentní podíl. Hodnota pětiprocentního podílu se tak odhaduje na 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun).

Prodej podílu je plánován na rok 2017 nebo 2018. Akcie se budou obchodovat i na domácí burze v Rijádu.

Rijád podle zdrojů britského listu doufá, že naláká velké ropné společnosti ExxonMobil, Sinopec a možná i britskou BP, aby ve firmě Aramco získaly strategické podíly. Nabízí jim dlouhodobý přístup k aktivitám v oblasti průzkumu a těžby, sám by naopak rád získal špičkové technologie nebo kontrakty v oblasti zpracování ropy.

Primární úpis obstarává americká banka JPMorgan a bankéř Michael Klein. Hledání potenciálních zájemců ale nemusí být snadné - mezi investory totiž existuje nechuť vůči státním podnikům, které jsou zpolitizované a které politikům slouží jako zdroj příjmů. Při současných cenách ropy by navíc nezbývaly peníze na výplatu dividend, poznamenal britský list.

Barel severomořské ropy Brent v současné době stojí zhruba 46 dolarů, zatímco ještě v polovině roku 2014 se jeho cena pohybovala nad 110 dolary. Rijád od zahájení propadu světových cen ropy v polovině roku 2014 brání svůj podíl na trhu a odmítá snižovat těžbu, což by ceny podpořilo. Tím se snaží vytlačit z trhu konkurenty s vyššími náklady na těžbu, což jsou zejména americké firmy dobývající ropu z břidlicových hornin.

Nový ministr energetiky Chálid Fálih, jehož v sobotu do funkce jmenoval saúdský král Salmán, království dosavadní politiku v oblasti těžby ropy zachová. Fálih je zároveň předsedou správní rady společnosti Aramco.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru