S tržbami přesahujícími 119 miliard korun je Foxconn dvojkou českého exportu, hned po mladoboleslavské Škodovce. Málokdo z Čechů to ale ví a asi jen málokdo by si správně tipl, co Foxconn v tuzemsku vyrábí. Tchajwanská firma je přitom podle odhadů producentem až 40 procent veškeré světové elektroniky.

Žádný z "jejích" počítačů, mobilů nebo serverů ovšem na západních trzích značku Foxconnu nenese. Firma je v naprosté většině vyrábí pro globální velikány, jako je Apple, Lenovo nebo Hewlett-Packard.

Foxconn v Česku v příštích letech investuje 6,2 miliardy korun a pro nové provozy bude potřebovat dalších 2000 lidí, kteří doplní 5000 současných zaměstnanců. Firma v tuzemsku otevře vlastní datacentrum, designové a výzkumné centrum a rozšíří své závody v Pardubicích a Kutné Hoře.

Dosud spíše neznámý obr proto vychází ze stínu, aby při rekordně nízké české nezaměstnanosti v souboji firem o lidi nalákal nové pracovníky. "Chceme, aby zdejší lidé začali více vnímat naši vlastní značku," říká ředitel kutnohorského Foxconnu Alan Macintyre, který pro HN vysvětloval plány firmy společně se svým kolegou Janem van der Hoevenem.

HN: Na to, jak je český Foxconn velký, vás spousta lidí v Česku moc nezná. Jak byste se představili?

Alan Macintyre: Tato skutečnost je dána tím, že jsme se v minulosti příliš nepropagovali a soustředili se hlavně na naše firemní zákazníky. Když už nás lidé znají, tak si představí především montovnu počítačů a počítačových dílů. Nejsme pouze montovna, jak by si mohl někdo myslet. Teď stavíme vlastní datacentrum nebo tu otevíráme naše Designové a výzkumné centrum, které bude sloužit pro celou Evropu, Blízký východ a Afriku.

HN: K čemu centrum bude sloužit?

AM: Zatím jsme na začátku. Cílem centra bude poskytování pomoci při vývoji produktů našich firemních zákazníků. Výhledově se ale bavíme také o Průmyslu 4.0, internetu věcí, nebo výrobě elektronických součástek pro automobilový průmysl. Když se podíváte na autonomní auta budoucnosti, tak budou plná spoustou různých technologií. Pro automobilky bude přitom složité všechny tyto součástky vyrábět a vyvíjet. Budou potřebovat pomoc od subdodavatelů a těmi můžeme být právě my.

HN: Když chcete mezi lidmi více prodat vlastní značku, začnete teď vyrábět nějaké produkty pod jménem Foxconnu?

AM: Ne, vlastní spotřebitelské produkty neplánujeme. Pořád budeme hlavně podporovat velké výrobce. K tomu se ale více soustředíme na vývoj vlastních nových technologií.

HN: Týká se to třeba i nové opravárny mobilů v Pardubicích, která by měla opravit 20 tisíc přístrojů měsíčně?

Jan van der Hoeven: Ano, samozřejmě. Je ale třeba říci, že v Pardubicích naše divize působí už od roku 2003 a dosud se zabývala hlavně opravami stolních počítačů a notebooků. V minulosti jsme se pouštěli i do dílčích oprav mobilních telefonů, takže máme k dispozici potřebnou technologii. Až nyní jsme ale otevřeli zmiňované centrum mobilních oprav, do kterého v příštím roce a půl investujeme tři miliony dolarů. Zaměstnáme v něm 250 lidí.

HN: Kolik takových center vůbec po světě je?

JvdH: Pokud vím, tak jsme jediní. V každé zemi působí stovky nebo tisíce menších servisů. Nikdo ale zatím neměl kapacitu věnovat se těmto opravám ve velkých objemech v řádu několika tisíců. Poptávka po takovém množství oprav tu přitom je a my jí chceme vyjít vstříc.

HN: Neplatí dnes spíše, že když se mobil porouchá, tak si člověk zkrátka koupí nový?

JvdH: To je ovšem případ levnějších typů. Když už máte dražší smartphone, tak ho jen tak neodhodíte, když se mu něco přihodí. Proto se soustřeďujeme právě na přístroje, které si v čase zachovávají svou hodnotu a kterých se lidé nechtějí jen tak zbavovat. Provádíme třeba čištění vnitřků mobilů nebo repasování některých jejich částí.

HN: Jaké změny se chystají v kutnohorském Foxconnu?

AM: Je jich spousta. Má divize vyrábí a sestavuje hlavně servery, a to různých velikostí. Od loňska se ale poohlížíme také po jiných oblastech.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se