Obchod se zahraničím skončil v březnu přebytkem 21,7 miliardy korun, který byl meziročně o čtyři miliardy vyšší. Dařilo se zejména obchodu se stroji a dopravními prostředky, kde přebytek vzrostl o 6,4 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Vývoz českých exportérů meziročně klesl o 2,5 procenta, dovoz se snížil o 4,1 procenta.

Březnový výsledek příznivě ovlivnilo také snížení schodku v obchodu s minerálními palivy o 2,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv měl naopak nižší přebytek obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím a s polotovary a materiály.

Obchod se státy Evropské unie snížil v březnu meziročně přebytek o 1,2 miliardy na 57,5 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 5,4 miliardy na 33,9 miliardy korun.

Obchodu se zahraničím se letos zatím daří. Přebytek za tři měsíce činí 68,6 miliardy korun, což je proti stejnému období loni o 14,7 miliardy korun víc. Vývoz za leden až březen vzrostl o 1,5 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru