Unipetrol se rozhodl po devíti letech vyplatit dividendu. Návrh představenstva společnosti ale některé akcionáře příliš nepotěší. Dividenda by měla být ve výši 5,52 koruny na akcii, což představuje dividendový výnos jen necelá tři procenta z aktuální ceny akcií. Ty v pátek na pražské burze zakončily obchodování s nulou na 188 korunách za kus

Firma, vlastněná polským koncernem PKN Orlen, v minulém roce dosáhla konsolidovaného (zahrnují se zisky dceřiných firem) čistého zisku ve výši sedmi miliard korun. Nemá žádné dluhy a v prvním čtvrtletí letošního roku měla na účtech volných devět miliard korun.

Oznámení představenstva naplnilo obavy finanční skupiny J&T, která spolu s dalšími menšinovými akcionáři vlastní 21 procent akcií Unipetrolu přes společnost Paulinino Ltd. Skupina navrhovala podstatně vyšší dividendu.

"Budeme požadovat výplatu dividendy ve výši 12 korun za akcii jako zcela minimální. Ani dvojnásobná částka by stabilitu společnosti nijak neohrozila," uvedl v lednu Pavel Muchna, který Paulinino zastupuje.

To by znamenalo, že by Unipetrol akcionářům rozdělil až 4,3 miliardy korun. Muchna to odůvodňoval nejen čistým ziskem, ale i "vývojem cash flow a nulovým zadlužením společnosti".

Páteční návrh představenstva před červnovou valnou hromadou ale počítá s výplatou jen jedné miliardy korun. Dividenda by se tak měla vyplácet z loňského nekonsolidovaného zisku Unipetrolu ve výši 2,14 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru