Elektronická peněženka PaySec ke konci června ukončí provoz. Na jejím webu to oznámila ČSOB, která službu od roku 2008 provozuje.

"Konto PaySec v dubnu používalo více než 120 tisíc lidí," říká mluvčí banky Pavla Hávová.

Uživatelé by do konce června měli zbylé peníze utratit, převést na běžný účet či darovat neziskovým organizacím. Pokud tak neudělají, pošle jim banka zůstatek na účet, z něhož peněženku naposledy nabíjeli.

Pošlete kamarádům peníze přes mobil, číslo účtu znát nemusíte. Spořitelna spouští aplikaci pro drobné platby - čtěte ZDE

Jako náhradu ČSOB nabízí předplacenou Cool kartu – i s ní mohou lidé platit, aniž by měli účet v bance. "Na rozdíl od peněženky PaySec není určena jen pro platby na internetu, ale lze s ní zaplatit i v obchodě nebo vybrat hotovost v bankomatu. Má navíc ovládání pomocí aplikace pro chytrá zařízení Android, Apple iOS a Windows," upřesňuje mluvčí.

Loni v prosinci skončil další pokus o tuzemský platební systém, který nabízel i elektronickou peněženku – Česká spořitelna tehdy stopla službu Mobito, kterou v roce 2012 založili tři mobilní operátoři a původně čtyři banky.

Systém Mobito nezískal dostatečný počet uživatelů a zůstal ztrátový. Určitou náhradou pro převod drobných částek mezi uživateli je nyní nová aplikace České spořitelny nazvaná Friends 24.

Služba PaySec od ČSOB je jakousi českou obdobou mezinárodní služby PayPal, lidé s ní mohli platit za některé služby nebo si posílat peníze navzájem. Nabíjeli si ji převodem z účtu nebo platební karty. Výhodou elektronické peněženky obecně bývá jednodušší placení na internetu (nemusí se zadávat tolik údajů jako u karty) a její nezávislost na bankovním účtu (pro platby menších částek tak může být bezpečnější, protože při zneužití se zloděj nedostane k úsporám).

Rozvoj bezkontaktních karet či mobilních plateb v Česku ale připravil elektronickou peněženku i o tyto výhody.

"K 30. červnu končí pouze předplacená peněženka PaySec. Brána pro obchodníky PaySec e-commerce i dárcovské řešení pro neziskové organizace Klikni a daruj nadále zůstávají v provozu," dodává Hávová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru