Největší farmaceutické společnosti na světě Pfizer Inc. vzrostly v prvním čtvrtletí zisk i příjmy. Hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Čistý zisk se zvýšil o 27 procent na 3,02 miliardy dolarů (70,5 miliardy korun), oznámila v úterý společnost.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Příjmy stouply o 20 procent na 13,01 miliardy dolarů.

Překonaly tak odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali příjmy 12,02 miliardy dolarů.

Také zisk na akcii byl lepší než prognózy analytiků.

Bez mimořádných položek činil 67 centů, zatímco analytici čekali jen 55 centů.

Firma současně zlepšila výhled zisku a příjmů na celý letošní rok. Příjmy se mají nově pohybovat v rozmezí 51 až 53 miliard dolarů místo dřívějších 49 až 51 miliard dolarů.

Zisk na akcii má činit 2,38 až 2,48 dolaru. Doposud firma čekala zisk 2,2 až 2,3 dolaru na akcii.

Hospira poskytuje injekční léky a infuzní technologie, nabízí ale i léky biosimilar. To jsou levnější verze biologických léků, kterým vypršela patentová ochrana.

Pfizer oznámil převzetí Hospiry za 15,2 miliardy dolarů loni v únoru.

Pfizer minulý měsíc zrušil plánovanou fúzi s firmou Allergan v hodnotě 160 miliard dolarů. Jako důvod firma uvedla nová pravidla amerického ministerstva financí, jejichž cílem je zablokovat daňově výhodné dohody.

Nová sloučená společnost měla mít sídlo v Irsku, kde jsou nižší daně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru