Komerční bance klesl podle odhadů analytiků v prvním čtvrtletí 2016 čistý zisk více než o pětinu na zhruba 2,7 miliardy korun. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy korun. Důvodem propadu je zaúčtování nákladů příspěvků do záchranných fondů. Hospodářské výsledky zveřejní banka, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, ve středu 4. května.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Očekáváme meziročně výrazný pokles čistého zisku Komerční banky o 24 procent na 2,641 miliardy korun. Hlavním důvodem tohoto propadu je především zaúčtování odhadovaných celoročních nákladů na Fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank do prvního kvartálu," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Čistý zisk Komerční banky za první kvartál 2016 dosáhne podle projekce Fio Banky 2,72 miliardy korun, což by znamenalo v meziročním porovnání jeho propad o 21 procent. Odhadovaný meziroční nárůst provozních nákladů KB o 19 procent je založen na předpokladu zaúčtování celoročního příspěvku do Fondu pojištění vkladů a Fondu na řešení krize.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka odhadl čistý zisk za první čtvrtletí na 2,64 miliardy korun. "Tentokrát lze možná očekávat větší rozptyl v analytických odhadech, protože analytici musí zohlednit některé změny v účtování odvodů do Fondu na řešení krize a Fondu pojištění vkladů, což změní proporce mezi výnosovými a nákladovými položkami, upozornil analytik Petr Hlinomaz.

Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Na pražské burze v úterý v poledne akcie KB oslabily o jedno procento na 4799 korun a během úterka se pokles ještě prohloubil. Akcie patřící v Praze mezi tři nejobchodovanější tituly je tak o 12 procent níže než před rokem. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru