Bankovní úvěry dosáhly ke konci března 2,835 bilionu korun, což byl meziroční nárůst o 6,9 procenta. Objem bankovních úvěrů čerpaných českými domácnostmi byl koncem 1. čtvrtletí 1,244 bilionu korun, tedy o 8,2 procenta více než před rokem. Vyplývá to z aktuálních dat České národní banky.

"Vývoj bankovních úvěrů byl v březnu relativně příznivý, a to napříč úvěrovými segmenty. Meziroční dynamika úvěrů na bydlení pokračuje v solidním tempu a objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení v březnu dosáhl nejvyšší hodnoty od poloviny minulého roku," komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler.

Postupně zrychluje i dynamika nových spotřebitelských úvěrů. Také růst úvěrů nefinančním podnikům po předešlých slabších měsících v březnu zesílil. Klientské sazby dosáhly u domácností na nová historická minima, a to jak u úvěrů na bydlení, tak u úvěrů spotřebitelských. Úrokové sazby u podniků v březnu pokračovaly v mírném růstu, upozornil Seidler.

Objem úvěrů na bydlení činil 981,7 miliardy korun, z toho samotný objem hypoték 875,2 miliardy korun. Objem úvěrů na bydlení meziročně stoupl o 7,8 procenta, růst hypoték byl ještě o něco rychlejší (8,5 procenta).

Nově poskytly banky domácnostem úvěry za 39,3 miliardy korun, z toho 27 miliard (tedy přibližně 70 procent) směřovalo do bydlení. Vzestup nových úvěrů na bydlení o 8,8 procenta znamená velmi silný výsledek vzhledem k vysoké srovnávací základně z loňského března.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl očekává výrazné zpomalení růstu úvěrového trhu v následujících letech z důvodu zpomalení ekonomiky. Růst úvěrů by podle něj měl zpomalit na úroveň růstu mezd. "Současná míra zadlužení českých domácností je na maximální možné úrovni, která je ještě ekonomicky prospěšná. Vyšší zadluženost by výrazně zpomalila domácí poptávku a tím pádem i samotné HDP," podotkl.

Vysoký zájem o nové úvěry je spojen s vysokou důvěrou spotřebitelů ve svou budoucí finanční situaci díky nízkým obavám ze ztráty zaměstnání či růstu cen. Současně však domácnosti dále spoří. Ke konci prvního čtvrtletí měly domácnosti uloženo u bank o 6,2 procenta více peněz než před rokem. Celkový objem vkladů domácností dosáhl 1,911 bilionu korun a stále tak podstatně převyšuje objem čerpaných úvěrů.

Zadluženost podnikové sféry u bank činila ke konci čtvrtletí 959,3 miliardy korun, což je o 8,5 procenta více než před rokem. V červnu podniky nově načerpaly úvěry za 45,6 miliardy korun, o 13,5 procenta méně než před rokem. Souvislost s loňským investičním boomem daným jednorázovými impulzy je podle asociace zjevná. "Celkově za celý rok očekáváme průměrný vzestup objemu úvěrů podnikům v průměru těsně pod šesti procenty," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.