Už dlouho nepřetékala státní pokladna penězi jako nyní. Ministerstvo financí za první čtyři měsíce roku vykazuje přebytek rozpočtu přes třicet miliard korun.

"Významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 9,2 procenta, který svědčí o efektivnějším výběru daní," uvádí se ve zprávě ministerstva. Právě zlepšení výběru je přitom hlavním trumfem ministra financí Andreje Babiše.

Jen na výběru daní z příjmu fyzických osob se meziročně tato hodnota zvýšila o 3,8 miliardy. A podle Babiše je to hlavně díky efektivnějším kontrolám.

Na Generálním finančním ředitelství například už před dvěma lety vznikly specializované kontrolní týmy zaměřené právě na tuto oblast.

"Výsledky se dostavují. Jsou nové daňové přílohy pro firmy buď s obratem nad 80 milionů korun, nebo ty, které mají nad 50 zaměstnanců. Pak případně přecházíme do hloubkových kontrol," uvedl generální ředitel GFŘ Martin Janeček.

Více zaměstnaných a lepší mzdy = vyšší daně

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank jsou za vylepšenou bilancí růst mezd a růst ziskovosti firem. "První ze zdrojů se projevil ve zvýšeném výběru daní z příjmu fyzických osob a sociálního pojistného naznačujícím, že se v dubnu v mnoha podnicích vyplácely štědré bonusy. Druhý ze zdrojů má svůj původ převážně v loňských ziscích podniků, z nichž se odvozují letošní zálohy," řekl Sobíšek.

Státnímu rozpočtu podle Sobíška také prospívá, že díky vyšším příjmům domácnosti zvýšily svou spotřebu, především výrobků zatížených spotřebními daněmi, tedy pohonných hmot a tabákových výrobků.

Nejvýraznější nárůst inkasa spotřební daně skutečně zaznamenal prodej tabákových výrobků. Oproti loňským necelým 14 miliardám za stejné období už stát letos vybral 17,7 miliard korun, což je nárůst více jak o čtvrtinu.

Naproti tomu výběr daní od fyzických osob se závislou činností, což jsou především zaměstnanci, vykazuje zvýšení o 2,5 miliardy, což je o necelých deset procent.

"Historicky nejvyšší dubnový přebytek rozpočtu je doprovázen vzestupem daňových příjmů bezmála o desetinu. To v podmínkách snižování daňové zátěže obyvatelstva, ke kterému již třetím rokem po sobě v České republice dochází, považuji za dobrý výsledek," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Rekordní přebytek v rozpočtu nezpůsobily jen vyšší příjmy. S celkovou sumou 427,7 miliard za první čtyři měsíce jsou vyšší o 27,6 miliardy. Zbytek z třicetimiliardového přebytku vznikl snížením výdajů o další více jak tři miliardy korun.

Bilanci státního rozpočtu pomáhá, že levně financuje dluhy. Od loňského léta dokonce dluhopisy s kratší splatnosti dokáže prodávat se záporným výnosem - dostane tedy více, než kolik bude na konci splatnosti vracet. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru