Slovensko loni přilákalo více zahraničních investic než v roce 2014. Příčinou nárůstu bylo hlavně rozhodnutí britské automobilky Jaguar Land Rover (JLR) postavit novou továrnu na jihu Slovenska. Vyplývá to z výroční zprávy vládní agentury SARIO, která pomáhá lákat zahraniční investory do země.

Nezaměstnanost na Slovensku klesla pod deset procent. K průměru EU má ale ještě daleko - čtěte ZDE

Agentura loni uzavřela 23 investičních projektů v hodnotě 1,74 miliardy eur (47 miliard korun), zatímco v předchozím roce to bylo 25 investičních záměrů v objemu 170 milionů eur (4,6 miliardy korun).

Loni dohodnuté investiční projekty by v pětimilionové zemi měly vytvořit 7400 pracovních míst. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o více než polovinu. Podle agentury přilákala země více velkých investic a na Slovensku přibývají také projekty s vyšší přidanou hodnotou.

Největším zahraničním investorem, kterého Slovensko v minulém roce získalo, je automobilka JLR, která na jihu země postaví nový závod zhruba za 1,4 miliardy eur (37,8 miliardy korun). Práci by tam mělo najít 2800 lidí.

Loni měla slovenská vládní agentura rozpracovaných dohromady 60 investičních projektů v hodnotě asi 2,2 miliardy eur (59,4 miliardy korun), které by v případě realizace znamenaly vznik kolem 16 tisíc nových pracovních míst.

Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica slíbila mimo jiné snížit firmám daň ze zisku na 21 ze současných 22 procent. Firmy prostřednictvím Podnikatelské aliance Slovenska navzdory tomu označily programové prohlášení kabinetu za málo vstřícné k požadavkům podnikatelů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru