Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes upustila od plánované fúze. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Právě tento resort se proti chystanému spojení obou společností stavěl a podal kvůli němu antimonopolní žalobu. Tvrdil, že transakce by mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.

Americká společnost Halliburton se na převzetí konkurenta Baker Hughes dohodla už v listopadu 2014. Hodnota dohody, která měla spojit druhého a třetího největšího poskytovatele služeb pro ropné a plynárenské firmy na světě, v hotovosti a akciích činila tehdy téměř 35 miliard dolarů (kolem 830 miliard korun). V současnosti hodnota fúze činí 28 miliard dolarů.

Plány firem ale narazily na odpor amerických úřadů. "Navrhovaná dohoda mezi firmami Halliburton a Baker Hughes by odbourala nezbytnou konkurenci, zdeformovala trhy s energií a poškodila americké spotřebitele," uvedla začátkem dubna americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. Rozhodnutí firem odstoupit od fúze nyní Lynchová uvítala jako vítězství pro americkou ekonomiku a všechny Američany. Úřady se obávaly hlavně růstu cen v sektoru služeb pro ropné a plynárenské firmy, který by tak ovládly pouze dvě velké firmy, kromě sloučené firmy ještě současná jednička na trhu Schlumberger.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Své obavy z fúze již dříve vyjádřila i Evropská komise. Ta se mimo jiné obávala, že spojení by mohlo omezit konkurenci a inovace.

"Překážky při získávání zbývajících regulačních schválení a obecné podmínky v odvětví, které vážně poškozují dohodu ekonomicky, vedly k závěru, že ukončení je nejlepším postupem," uvedl generální ředitel Halliburtonu Dave Lesar. Halliburton zaplatí Baker Hughes poplatek za ukončení dohody 3,5 miliardy dolarů.

Kolaps dohody přichází v době, kdy se obě firmy snaží vyrovnat s dopady nízkých cen energií na jejich klienty. Minulý týden Baker Hughes oznámil za první čtvrtletí vyšší ztrátu, než se čekalo. Halliburton pak uvedl, že jeho příjmy v prvním čtvrtletí klesly o 40 procent a propustí 6000 zaměstnanců

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru