Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v dubnu stoupla o 170 tisíc barelů na 32,64 milionu barelů za den a ocitla se blízko rekordního maxima. K růstu těžby přispěly hlavně Írán a Irák, v Kuvajtu naopak těžba kvůli stávce klesla a nižší byla i v Nigérii a Venezuele. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Saúdská Arábie, která je největším vývozcem v rámci kartelu, těžbu téměř nezměnila, přestože země naznačila, že by mohla zvýšit těžbu poté, co se kartel 17. dubna nedohodl s dalšími těžaři ropy na zmrazení těžby na lednové úrovni.

Ceny ropy díky očekávání dohody o zmrazení těžby a signálům, že nižší ceny ropy způsobily omezení těžby s vysokými náklady, od lednového 12letého minima stouply o 75 procent a pohybují se kolem 48 dolarů za barel.

Nejvíce v dubnu zvýšil těžbu Írán. Země zvyšuje těžbu od ledna, kdy byly zrušeny sankce vůči zemi, a Teherán se snaží co nejrychleji získat zpět podíl na trhu, o který přišel právě kvůli sankcím. Odmítl také omezit svou těžbu, dokud se nedostane na úroveň před sankcemi.

Těžba Kuvajtu naopak výrazně klesla kvůli třídenní stávce zaměstnanců v ropném průmyslu. V době stávky se těžba ropy v zemi snížila na polovinu.

OPEC zasedne 2. června ve Vídni, kde by členové kartelu měli opět jednat o případném zmrazení těžby, jehož cílem je zvýšení cen ropy. Nicméně některé představitele kartelu povzbudilo nedávné oživení cen, což by mohlo snížit naléhavost obnovení pokusu o uzavření dohody.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru