Pardubická chemička Explosia meziročně zlepšila své hospodaření. Loňské tržby společnosti meziročně vzrostly téměř o 12 procent na 839 milionů korun. Výrobce výbušnin předloni vykázal hrubý zisk 40 milionů korun, který vloni navýšil bezmála o 12 milionů korun. Informoval o tom mluvčí firmy Martin Vencl.

Explosia vyváží přibližně 60 procent své produkce. Loni prodala například víc průmyslových trhavin. Růst produkce bezdýmných prachů podpořila nová výrobní linka v hodnotě desítek milionů korun. Vloni podnik rovněž dodal svým zákazníkům větší množství velkorážové munice.

Nejznámější produktovou skupinou jsou plastické trhaviny, konkrétně výrobky pod označením Semtex, vloni přispěly do celkových tržeb pěti procenty.

"Je to dáno širokým portfoliem výrobků, které obsahuje především výrobky pro civilní použití při těžbě surovin a ve stavebnictví, což tvoří přes přes 40 procent," uvedl generální ředitel Josef Tichý.

Podnik, který vznikl v roce 1930, aktuálně zaměstnává 590 lidí, dalších 30 pracovníků s technickým vzděláním chce do výroby přijmout.

Společnost do konce druhé světové války fungovala samostatně, o rok později se spojila s chemičkou Synthesia a podniky fungovaly pod názvem Východočeské chemické závody. Novodobým vlastníkem byla skupina Agrofert podnikatele a současného ministra financí Andreje Babiše. Od roku 2002 patří podnik státu, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru