Čistý zisk amerického ropného gigantu Exxon Mobil v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o téměř dvě třetiny na 1,8 miliardy dolarů (zhruba 43 miliard korun). Domácí konkurent Chevron se dokonce propadl do ztráty 725 milionů dolarů po zisku 2,6 miliardy dolarů před rokem. Hospodářské výsledky obou podniků zasáhly nízké ceny ropy a slabé marže u rafinerských aktivit.

Celkové příjmy společnosti Exxon Mobil, která je největším veřejně obchodovaným producentem ropy na světě, klesly o 28 procent na 48,7 miliardy dolarů. Firma přitom zvýšila těžbu o dvě procenta na 4,3 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku sestoupily pod 30 dolarů za barel, zatímco v polovině roku 2014 se pohybovaly kolem 115 dolarů za barel. Dolů je tlačí převis nabídky nad poptávkou.

Ratingová agentura Standard & Poor's tento týden snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Exxonu o jeden stupeň na AA+. Firma tak přišla o prestižní úvěrový rating nejvyšší možné úrovně AAA. S&P upozornila, že kvůli nízkým cenám ropy bude pro Exxon obtížné udržovat v příštích letech vysoké dividendy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru